Przepis na jajecznicę idealną. Triki kucharzy sprawią, że "zaimponuje nawet teściowej"

Jajecznica to jedno z najpopularniejszych śniadań. Każdy robi ją według własnych upodobań. Jeśli jednak chcecie wynieść ją na zupełnie inny poziom i sprawić, żeby była bardziej puszysta, mamy dla was kilka przydatnych trików od szefów kuchni. Nawet drobna zmiana może przynieść niespodziewane efekty.

Więcej przepisów na śniadanie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zrobienie dobrej jajecznicy zaczyna się już od wizyty w sklepie i wyboru jajek. Najlepiej kupować te od kur z chowu ekologicznego (oznaczone cyfrą zero) lub, jeśli mamy problem ze znalezieniem jajek ekologicznych, z wolnego wybiegu (na nich znajdziecie z kolei cyfrę 1). Najlepsze warunki życia mają kury na farmach ekologicznych, jednak te z hodowli wolnowybiegowych również mają większe możliwości niż kury pochodzące z chowu ściółkowego (na jajkach oznaczony jest cyfrą 2) i klatkowego (cyfra 3).

Zobacz wideo O czym informują oznaczenia na jajkach i jak wybrać jajko idealne?

Przepis na jajecznicę idealną. Sposób Iny Garten "zaimponuje nawet teściowej"

Gdy już wybierzecie odpowiednie jajka, skupcie się na sposobie ich przyrządzenia i podgrzewania. Ina Garten zdradza trik, który, jak mówi, "zaimponuje nawet teściowej". Gospodyni programu kulinarnego na kanale Food Network wyjaśnia, że jajecznicę robi na bardzo małym ogniu. Na patelni rozpuszcza (ale nie do końca) niesolone masło, w miseczce rozbełtuje jajka, dodaje łyżeczkę soli, pół łyżeczki pieprzu, produkt znany zagranicą jako half-and-half (czyli mieszanka śmietanki i mleka), który jednak z powodzeniem można zastąpić samym mlekiem.

Jajecznica Perfekcyjna jajecznica? Dodaj śmietanę - ale nie tylko dla smaku

Miksturę przelewa na patelnię, ale nie miesza. Pozwala jajkom podgrzewać się bez mieszania na małym ogniu przez około trzy do pięciu minut. Po tym czasie zeskrobuje jajka z brzegów patelni szpatułką i delikatnie je miesza (dokładnie jest to pokazane na poniższym filmie). "Będą delikatne i puszyste"- zapewnia. Gdy jajecznica zaczyna być bardziej kremowa, zaczyna mieszać ją nieco szybciej. Potem zdejmuje patelnię z ognia zanim jajka całkiem się zetną. Na koniec dodaje łyżkę masła truflowego i miesza je z jajecznicą.

 

Przepis na jajecznicę idealną. Śmietana robi robotę

Niektórzy nie wyobrażają sobie perfekcyjnej jajecznicy bez dodatku kwaśnej śmietany. Tak robi między innymi szef kuchni Tyler Florence. W rozmowie z serwisem Pop Sugar zdradził, że używa łyżki masła, a także trochę kwaśnej śmietany oraz soli morskiej.

Florence, żeby jeszcze podbić smak swojej jajecznicy (a także omletów), oprócz trzech całych jaj używa również jednego dodatkowego żółtka. "Ma wtedy bogaty smak i jest bardzo, bardzo żółta" - przekonuje szef kuchni.

Nietypowa jajecznica Ekspert dodaje do jajecznicy nietypowy składnik. "Będzie bardziej kremowa"

Nie wszyscy jednak wzbogacają swoją jajecznicę rozmaitymi dodatkami. Martha Stewart na przykład uważa, że wystarczy mieć naprawdę dobre jajka. Ponadto jej zdaniem ważne jest również, aby podgrzewać jajka na małym ogniu i cały czas nimi poruszać. Wtedy otrzyma się jajecznicę idealną.

Źródło: The Sun

Więcej o: