Więcej ciekawych przepisów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Czereśnie to jedne z najbardziej lubianych owoców sezonowych. To flagowy produkt lata, który jest nie tylko smaczny, ale i zdrowy - zawiera wiele witamin i składników odżywczych, m.in. potas, wapń, magnez, witaminę C oraz witaminy z grupy B. Niewiele osób zna jednak potencjał przetworów z nich przygotowanych.
Pasteryzacja i wekowanie to jedna z metod, którą powinien znać każdy kucharz. Dzięki niej możemy cieszyć się przetworami na zimę, a także ograniczyć marnowanie jedzenia. W ten sposób zamykamy smak lata w słoiku i możemy delektować się owocowymi rarytasami przez długi czas. Aby odpowiednio przygotować przetwory, warto zastosować się do kilku pomocnych metod. Poza doborem owoców warto nabyć duże słoiki i wieczka. Czereśnie mogą być wydrylowane lub zostawione z pestką. Warto pamiętać, że słoje powinny być idealnie czyste i najlepiej sparzone. Naczynie wypełniamy owocami, dodajemy cukier i całość zalewamy przegotowaną wodą. Aby wzbogacić smak naszego kompotu, można dodać odrobinę soku z cytryny. Na 1,5 kg czereśni należy dodać 12 łyżek cukru i 2 litry wody.
Gdy nasze owoce wraz z dodatkami są już odpowiednio przygotowane należy zadbać o odpowiednią pasteryzację. Można zrobić to na dwa sposoby, oba są skuteczne i sprawdzone.
Pasteryzacja słoików w piekarniku - czereśnie zalane wrzątkiem dokładnie zakręcamy i wkładamy do piekarnika nagrzanego do 110 stopni i pozostawiamy na 25 minut. Zakrętka po naciśnięciu palcem powinna być wklęsła - nie powinna się odkształcać czy odbijać.
Pasteryzacja słoików w garnku z gotującą się wodą - dno szerokiego garnka wyścielamy bawełnianą ściereczką. Słoiki układamy jeden obok drugiego, tak by się ze sobą nie stykały. Naczynie zalewamy wodą do 3/4 wysokości i doprowadzamy do wrzenia. Od tego momentu odliczamy 25 minut i gotowe.
Jeśli nawet po pasteryzacji w garnku zakrętki w słoikach nie zassały się, to należy je odwrócić do góry dnem i odstawić na minimum 10 minut.