Oprysk z sody na ogórki sprawi, że plony będą owocne. To także skuteczna metoda na choroby i pasożyty

Oprysk z sody na ogórki to sprawdzona metoda na walkę ze szkodnikami i chorobami roślin. Roztwór przygotowany z dodatkiem tego niepozornego, kuchennego produktu sprawi także, że plony będą wyjątkowo owocne, a ogórki smaczne i zdrowe.

Więcej sprawdzonych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Domowe sposoby na walkę ze szkodnikami roślin są bardziej ekologiczną i przy tym tańszą alternatywą dla chemicznych nawozów i oprysków. Te niepozorne produkty mogą także pozytywnie wpłynąć na nasze plony i wykazać inne, pozytywne działanie w ogrodzie. 

Uprawa ogórków - na co zwrócić szczególną uwagę?

Domowe warzywniki cieszą się dużą popularnością. Wśród najchętniej hodowanych roślin znajdują się pomidory, zioła czy ogórki. Te ostatnie nie wymagają specjalnej pielęgnacji, a na dodatek są smaczne i zdrowe. Wysiew nasion ogórka, należy zacząć od przygotowania odpowiedniego miejsce w ogrodzie. Warzywa te lubią stanowiska ciepłe oraz gleby szybko nagrzewające się i próchniczne. Warto także zadbać o zasadowy odczyn gleby, w której uprawiamy te warzywa. Ważny jest także odpowiedni dobór sąsiadujących z ogórkami roślin. Sprawdzą się m.in. koper, kukurydza, pietruszka, groch, fasola, seler, pietruszka czy słonecznik.

Pielęgnacja to przede wszystkim odpowiednie nawadnianie, osłona liści przed mocnym słońcem oraz odpowiednie nawożenie uprawy. Niestety, jak większość rośliny ogórki także mogą zostać zaatakowane przez choroby, czy szkodniki: mączniaka, parch i bakteryjną kanciastą plamistość. Aby temu zapobiec, warto zastosować naturalne, domowe metody, które mogą uratować nasze plony. 

Zobacz wideo Kiszonki: bogactwo smaku i zdrowia nie tylko zimą

Oprysk z sody na ogórki - zdrowe rośliny i obfite plony

Soda oczyszczona ma dość szerokie zastosowanie w ogrodnictwie. Za jej pomocą można walczyć ze szkodnikami i chorobami roślin, ograniczać chwasty i wypędzać mrówki. Do tego jest to bardzo powszechny i tani składnik, dostępy w niemal każdej kuchni. 

Aby przygotować skuteczny oprysk z sody na szkodniki, wystarczy połączyć łyżeczkę sody z dwoma litrami ciepłej wody. Dla wzmocnienia efektu polecamy dodać także łyżeczkę oleju lub kilka kropli płynu do naczyń. Całość zamykamy w opryskiwaczu i dokładnie mieszamy, energicznie wstrząsając. To metoda idealna na walkę z mszycami, mączniakiem czy przędziorkiem - zabieg powtarzamy do 3-4 dni. 

Preparat z sody oczyszczonej przeznaczony do zwalczania chorób grzybowych przygotowuje się w podobny sposób. Do łyżeczki sody oczyszczonej i dwóch litrów wody dodajemy się pięć mililitrów szarego mydła. Składniki należy wymieszać i wstrząsnąć. Opryski powtarzamy kilkakrotnie co 3-4 dni. Warto także podkreślić, że metoda opryskiwania ogórków sodą przynosi także owocne i duże plony

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.