Mizeria na zimę - przepis z zeszytu mojej babci. Żeby była pyszna, zrezygnuj z tarcia ogórków

Mizeria na zimę to obowiązkowa pozycja na liście przetworów z ogórków w moim rodzinnym domu. Przepis przechodził z pokolenia na pokolenie, aż w końcu trafił do mnie i muszę przyznać, że taka mizeria smakuje bosko zarówno w styczniu, jak i następnego dnia po zrobieniu. Przepis jest banalny, ale żeby ogórki były smaczne i chrupiące, zrezygnuj z tarki - przed tobą trochę krojenia, ale smak jest tego wart.
Zobacz wideo

Odkąd tylko pamiętam, wraz z nadejściem sezonu na ogórki, moja babcia i mama od rana do wieczora napełniały słoiki najróżniejszymi wariacjami na temat ogórkowych przetworów. Oprócz kiszonych, małosolnych i korniszonów nie mogło zabraknąć mizerii na zimę. Pamiętam, że jako dziecko uwielbiałam wyjadać plasterki ogórków prosto z miski, w której się marynowały. Dziś przejęłam pałeczkę i sama robię mizerię na zimę i muszę przyznać, że sprawia mi to niemałą radość. Korzystam z przepisu mojej babci, która robiła najlepsze przetwory w całej rodzinie, i dziś chętnie zdradzę wam, jak zrobić najlepszą mizerię do słoików. Od razu powiem, że całym sekretem smaku mizerii, jest grubość plasterków - najlepiej kroić je ręcznie, żeby miały ok. 3-5 mm.

Mizeria na zimę - przepis mojej babci

Składniki:

  • 3 kg średnich ogórków gruntowych
  • kilka łyżek posiekanego koperku
  • 2 pełne łyżki cukru
  • 2 pełne łyżki soli
  • 4-5 łyżek octu

Mizeria na zimę - sposób wykonania:

  1. Jeśli twoje ogórki były zrywane więcej niż 4 godziny wcześniej, przełóż je do miski i namocz w zimnej wodzie, by odzyskały utraconą jędrność. Mocz je przez ok. 2 godziny, następnie wyszoruj.
  2. Ogórki obierz i pokrój w plastry. Lepiej nie używaj tarki - wówczas plastry będą zbyt cienkie i stracą swoją sprężystość, a konsystencja mizerii będzie przypominała bardziej sos.
  3. Starte ogórki przełóż do miski, dodaj sól, cukier ocet i koperek i całość dokładnie wymieszaj dłońmi, masując przy tym, by składniki marynaty dokładnie weszły w ogórki. Pozostaw na godzinę.
  4. Przygotuj czyste i wyparzone słoiki. Do każdego z nich włóż ogórki razem z zalewą, która się wytworzyła i szczelnie zakręć.
  5. Przygotuj duży garnek i jego dno wyłóż ściereczką. Ułóż słoiki jeden obok drugiego tak, by się nie dotykały. Zalej wodą do poziomu ok. 3/4 wysokości słoików i zagotuj na niewielkim ogniu. Od momentu zagotowania pasteryzuj przez 7 minut. Następnie pozostaw do całkowitego ostygnięcia.

Haps.pl jest dla Was i dla Was piszemy o kulinariach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl,kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: