Jak suszyć grzyby? Dzięki tym sposobom zachowasz smak jesieni na dłużej

Jesień to ulubiony okres polskich grzybiarzy. Odbywają wędrówki, które umożliwiają coroczne zbieranie darów lasu. Od września w wielu domach unosi się aromat prawdziwków, podgrzybków i kurek. Jak suszyć grzyby, by zachować ich smak na dłużej?

Grzyby to jedne z najpopularniejszych dodatków kuchni polskiej. Są głównym elementem dań i sosów. Niektóre, jak między innymi kanie, mogą zajmować na talerzu centralne miejsce. Poza wyjątkowym smakiem grzyby dostarczają organizmowi wiele składników odżywczych. Należą do nich magnez, potas i fosfor. Obfitują także w witaminy z grupy B. Ponadto ulubiony polski składnik jesiennych talerzy jest niskokaloryczny. W zależności od odmiany zawierają od 70 do 90 proc. wody.

Wiele osób nie wyobraża sobie bez nich sezonu jesienno-zimowego i chce cieszyć się ich smakiem jak najdłużej. Pojawia się zatem pytanie: jak suszyć grzyby? Odpowiadamy.

Zobacz wideo Risotto grzybowe z boczkiem [PRZEPIS]

Jak suszyć grzyby? Pamiętaj o kilku krokach

Na samym początku warto wybrać okazy, które przeznaczymy do ususzenia. Najlepsze będą te, z których jesteśmy najbardziej dumni - świeże i ładne. Na samym początku czyścimy je z ziemi i liści za pomocą szczoteczki lub pędzelka, a następnie kroimy na małe kawałki. Dokładnie sprawdzamy, czy żaden nie jest robaczywy. Jeżeli przeoczymy ten krok, robaki mogą przenieść się na zdrowe okazy. 

Kiedy etap przygotowania mamy już za sobą, możemy przejść do suszenia grzybów. Co zrobić, żeby nasza misja okazała się sukcesem? Należy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim ważne jest pilnowanie odstępów między okazami, by powietrze mogło je bez problemu owiewać. 

Należy pamiętać także, by miejsce, w którym decydujemy się przeprowadzić proces, było ciepłe oraz przewiewne. W jaki sposób możemy to zrobić?

Sposoby na suszenie grzybów. Nie tylko suszarka 

Grzyby możemy ususzyć na kilka sposobów. Wiele osób decyduje się na nawleczenie darów lasu na nitce i wywieszenie ich w pobliżu źródła ciepła. Możemy to zrobić m.in. nad kaloryferem lub kuchenką gazową. Inną propozycją jest suszenie grzybów w piekarniku. Rozkładamy je na tacce, zachowując odstępy, a następnie wstawiamy je na maksymalnie 50 stopni Celsjusza - najlepiej z termoobiegiem. Warto również lekko uchylić piekarnik, by odprowadzać wilgoć. Cały proces trwa kilka godzin. 

Bez wątpienia najłatwiejszym sposobem jest wykorzystanie w tym celu elektrycznej suszarki. Rozkładamy okazy na różnych piętrach tacek, włączamy nawiew i zostawiamy je na parę godzin. 

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.