Pańska skórka - cukierek znany z odpustów i cmentarnych straganów. Dziwna nazwa ma ciekawą historię

Warszawski przysmak, o charakterystycznym kolorze i słodkim smaku. Mowa tu o pańskiej skórce, która przed laty królowała na odpustach i cmentarnych straganach. Tradycyjny przepis przekazywany jest z pokolenia na pokolenie, a cukierek został w 2008 r. wpisany na listę produktów regionalnych.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Pańska skórka - słodki rarytas z dawnych lat. Znany początkowo w Warszawie i okolicznych miejscowościach szybko zyskał na popularności, dzięki czemu trafił nawet na listę produktów regionalnych. Tradycyjna receptura jest pilnie strzeżona, jednak uchylimy rąbka tajemnicy. 

Pańska skórka - cukierek z przycmentarnych straganów

Historia pańskiej skórki jest równie ciekawa jak sama nazwa słodkiego rarytasu. Produkt początkowo dostępny był wyłącznie w stolicy i okolicach na...cmentarnych straganach, szczególnie w okresie Wszystkich Świętych. Później trafił na stragany i odpusty niemal w całym kraju. Co ciekawe pańską skórkę można było kupić także w aptece jako lek przeciwkaszlowy. Słodki rarytas zwany jest w Krakowie miodkiem tureckim, zaś na Lubelszczyźnie - szczypką. Twardy cukierek zdecydowanie nie był i nie jest przyjacielem osób z wrażliwym uzębieniem. Nie bez powodu nazywany był "mordoklejką", "łamiszczenką", czy "wyciągaczem plomb".

Pańska skórka to mleczno-różowy cukierek zapakowany w charakterystyczne papilotki. W smaku jest bardzo słodki i twardy. Tradycyjna receptura mówi, że cukierek powinien być na tyle miękki, żeby udało się zanurzyć w nim zęby, ale jednocześnie tak twardy, by nie dało się go szybko przegryźć. Nazwa miała nawiązywać do koloru i faktury, pięknej skóry młodych panien. Najstarszy udokumentowany przepis na pańską skórkę widnieje w "Kucharzu Polskim" z 1856 roku. 

 
Zobacz wideo Najprawdziwsze karmelki jabłkowe

Przepis na domową pańską skórkę

Składniki: 

  • kilogram cukru,
  • białka z 7 jajek,
  • 100 g konfitury truskawkowej,
  • 2 łyżki soku z cytryny,
  • 3 łyżki mąki ziemniaczanej,
  • łyżka syropu różanego lub malinowego.

Sposób przygotowania:

  1. Białka jaj dokładnie ubijamy na sztywną pianę - należy pamiętać, ze naczynie i widełki miksera powinny być nieskazitelnie czyste i dokładnie osuszone, aby piana wyszła sprężysta. 
  2. W misce łączymy konfiturę, cukier, sok z cytryny, mąkę i syrop różany. Całość dokładnie mieszamy. 
  3. Dobrze zamieszaną masę łączymy z pianą z białek, która musi znajdować się w naczyniu na parze. 
  4. Pianę z syropem ubijamy, aż zgęstnieje. Ściągamy z pary i nadal ubijamy do ostudzenia. 
  5. Masę przekładamy na blaszkę wyłożoną pergaminem. Pozostawiamy do zastygnięcia, a następnie kroimy w drobną kostkę. 
  6. Oryginalnie pańska skórka zapakowana jest w pergaminowe papilotki, jednak w domu pięknie będzie się prezentować także w ozdobnym słoiku czy puszce. 
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.