-
Haps
-
Jak przygotować
- Makowiec japoński to pyszny wypiek podawany inaczej. Pominiesz jeden krok, a popsujesz wszystko
Makowiec japoński to pyszny wypiek podawany inaczej. Pominiesz jeden krok, a popsujesz wszystko
Makowiec japoński to zdecydowanie ciasto dla wszystkich tych, którzy przepadają za makiem w dużych ilościach. Wykonanie jest proste, a smak nie do podrobienia. Trzeba jednak pamiętać o jednej ważnej czynności. Pominięcie jej może skutkować zepsuciem ciasta.
Japońska makowa propozycja to wypiek, który kojarzą wszystkie babcie. Przepis na ciasto publikowany był w książkach kucharskich już w okresie PRL-u. Jego nazwa może zastanawiać wiele osób. Jednak nigdzie nie można znaleźć informacji, dlaczego jest tak określany. Z Japonią z pewnością nie ma nic wspólnego, a jego nazwa może jedynie nadawać mu oryginalności. Ta receptura nieco różni się od klasycznego strucla z makiem. Można powiedzieć, że oba wypieki są różne, ale tak samo smaczne. Przygotowany placek serwuje się z lukrem i orzechami.
Aby ciasto zawsze wychodziło idealne, nie można zapomnieć o jednym bardzo ważnym kroku. Mowa tu o obróbce białek. Odpowiednio ubite i wymieszane z masą nadadzą ciastu lekkości, a dodatkowo sprawią, że będzie puszyste.
Przepis na makowiec japoński, jaki robiły nasze babcie
Składniki:
- 800 g gotowej masy makowej,
- 7 jajek,
- 8 jabłek,
- 60 g orzechów włoskich,
- 60 g migdałów,
- 60 g suszonych moreli,
- 50 g rodzynek,
- 50 g skórki pomarańczowej kandyzowanej,
- 3 łyżeczki proszku do pieczenia,
- 100 g suchej kaszy manny,
- 3 łyżki oleju.
Sposób przygotowania:
- Jabłka obierz, wytnij z nich gniazda nasienne i zetrzyj na tarce o grubych oczkach.
- Wszystkie orzechy i suszone owoce drobno posiekaj.
- Następnie dokładnie oddziel białka od żółtek. Białka porządnie ubij na sztywną pianę. Aby sprawdzić, czy piana jest ubita wystarczy odwrócić naczynie do góry dnem. Jeśli nie wypłynie jest gotowa.
- W większej misce umieść masę makową, żółtka, kaszę manną, olej i proszek do pieczenia. Całą masę dokładnie wymieszaj do połączenia składników.
- Kolejnym, ale bardzo kluczowym momentem jest dodanie ubitych białek. Jeśli zapomnisz o tym kroku ciasto nie wyjdzie już tak pyszne. Pamiętaj jednak, aby dodawać białka stopniowo, w niewielkich odstępach czasowych. Ważne jest również to, aby połączyć składniki za pomocą szpatułki. Wybranie miksera nie byłoby dobre.
- Na sam koniec dodaj jabłka i bakalie. W tym przypadku także delikatnie wymieszaj produkty za pomocą szpatułki lub łyżki.
- Gotową masę przelej do blaszki, którą wcześniej wyłożyłeś pergaminem.
- Piecz w rozgrzanym do 180°C piekarniku przez około godzinę.