Początkujący ogrodnicy mogą zadawać sobie wiele pytań związanych z uprawą papryki w przydomowym ogródku. Przedstawiamy podstawowe wskazówki dotyczące optymalnej uprawy, sadzenia oraz pielęgnacji papryki.
Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Planując rozsadę papryki na działce lub w przydomowym ogródku, powinniśmy przede wszystkim kierować się wymaganiami tej wyjątkowej rośliny. Papryka potrzebuje nie tylko optymalnej temperatury, ale również odpowiedniej gleby i warunków atmosferycznych, aby zaowocować. Siew nasion zaleca się pod koniec lutego i na początku marca. Wyhodowana rozsada jest gotowa do zasadzenia po około 9-10 tygodniach. Sadzenie zaleca się na początku maja, gdy temperatura ziemi wzrośnie, a ryzyko wystąpienia wiosennych przymrozków spadnie.
Wiele osób zastanawia się, na jakiej głębokości należy sadzić paprykę. Powinniśmy trzymać się zasady, zgodnie z którą dołek, w którym zostanie zasadzona papryka, będzie trzykrotnie większy niż bryła korzeniowa. Biały kolor korzeni świadczy o tym, że papryka jest zdrowa i pozbawiona insektów. Ponadto roślina powinna wzrastać na stanowisku ciepłym, nasłonecznionym i osłoniętym od wiatru. Istotny jest również dobór gleby pod uprawę. Powinna być ona żyzna, próchnicza oraz wilgotna. Podczas samego sadzenia, zaleca się, by sadzonki dzieliło około 50 centymetrów wolnej przestrzeni.
O tym, czy papryka wyda obfite plony, decyduje przede wszystkim pielęgnacja. Bardzo ważne jest intensywne nawadnianie w okresie letnim, czyli lipcu oraz sierpniu. W pierwszych 5 tygodniach od posadzenia rośliny nie wymagają natomiast częstego podlewania. Aby ograniczyć parowanie wody z podłoża, należy wyłożyć glebę kompostem lub ciemną włókniną.
Zobacz też: Papryczka chili chroni przed atakiem serca i udarem - dowodzą najnowsze badania