Jak sadzić paprykę na działce: uprawa, pielęgnacja, rozsady

Uprawa papryki może sprawić pewnie trudności początkującym ogrodnikom. Jeśli chcemy cieszyć się bogatymi zbiorami, powinniśmy pamiętać o przestrzeganiu kilku prostych reguł. Jak sadzić paprykę na działce? Jak głęboko sadzić paprykę z rozsady? Sprawdzamy.

Początkujący ogrodnicy mogą zadawać sobie wiele pytań związanych z uprawą papryki w przydomowym ogródku. Przedstawiamy podstawowe wskazówki dotyczące optymalnej uprawy, sadzenia oraz pielęgnacji papryki.   

Zobacz wideo Boeuf Stroganow

Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak sadzić paprykę?

Planując rozsadę papryki na działce lub w przydomowym ogródku, powinniśmy przede wszystkim kierować się wymaganiami tej wyjątkowej rośliny. Papryka potrzebuje nie tylko optymalnej temperatury, ale również odpowiedniej gleby i warunków atmosferycznych, aby zaowocować. Siew nasion zaleca się pod koniec lutego i na początku marca. Wyhodowana rozsada jest gotowa do zasadzenia po około 9-10 tygodniach. Sadzenie zaleca się na początku maja, gdy temperatura ziemi wzrośnie, a ryzyko wystąpienia wiosennych przymrozków spadnie.

Wiele osób zastanawia się, na jakiej głębokości należy sadzić paprykę. Powinniśmy trzymać się zasady, zgodnie z którą dołek, w którym zostanie zasadzona papryka, będzie trzykrotnie większy niż bryła korzeniowa. Biały kolor korzeni świadczy o tym, że papryka jest zdrowa i pozbawiona insektów. Ponadto roślina powinna wzrastać na stanowisku ciepłym,  nasłonecznionym i osłoniętym od wiatru. Istotny jest również dobór gleby pod uprawę. Powinna być ona żyzna, próchnicza oraz wilgotna. Podczas samego sadzenia, zaleca się, by sadzonki dzieliło około 50 centymetrów wolnej przestrzeni.

Pielęgnacja papryki w gruncie

O tym, czy papryka wyda obfite plony, decyduje przede wszystkim pielęgnacja. Bardzo ważne jest intensywne nawadnianie w okresie letnim, czyli lipcu oraz sierpniu. W pierwszych 5 tygodniach od posadzenia rośliny nie wymagają natomiast częstego podlewania. Aby ograniczyć parowanie wody z podłoża, należy wyłożyć glebę kompostem lub ciemną włókniną.

Zobacz też: Papryczka chili chroni przed atakiem serca i udarem - dowodzą najnowsze badania

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.