Kiedy siać pomidory? Świeże i ekologiczne warzywa z domowej uprawy, według kalendarza ogrodnika

Chociaż do sezonu ogródkowego jeszcze daleko, warto rozpocząć już pierwsze przygotowanie, które gwarantują owocne i ekologiczne plony już na początku czerwca. Kiedy zatem siać pomidory? Kalendarz ogrodnika zdradza, która data jest najlepsza.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Za oknem króluje brzydka pogoda i ponura aura, jednak już teraz można zacząć rozmyślać nad sezonem ogródkowym i rozpocząć pierwsze przygotowania. Kalendarz ogrodnika jasno mówi kiedy siać pomidory, by cieszyć się plonami wraz z nadejściem lata.

Kiedy siać pomidory? Kalendarz ogrodnika zdradza datę 

Pomidory owocują obficie i nie wymagają zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych, dzięki temu cieszą się ogromną popularnością - znajdziemy je zarówno w przydomowych ogródkach, jak i tarasach czy na działkach. Warto jednak wiedzieć, że wysiew można rozpocząć już niebawem. Kalendarz ogrodnika zdradza, że sianie nasion warto zaplanować na luty, wówczas ekologiczne i owocne plony nadejdą już z początkiem czerwca. 

Przed sianiem warzyw warto jednak poznać ich poszczególne odmiany, które wymagają różnej pielęgnacji, warunków czy nawet podłoża. Wybierając odpowiedni gatunek możemy oczekiwać konkretnych plonów - pomidorów koktajlowych, malinowych, żółtych, zielonych, śliwkowych itd. Różnią się one kształtem, rozmiarem i oczywiście smakiem. 

Zobacz wideo Rośliny w doniczce - samo zdrowie

Jak siać pomidory? Instrukcja w kilku prostych krokach

Przygotowania warto rozpocząć od uszykowania odpowiednich narzędzi, mowa tu o doniczkach, nasionach, podłożu i ewentualną szybką lub specjalną plastikową formą do przykrycia. Nasiona wysiewamy do pojedynczych doniczek lub wielodoniczek. Wypełniamy je specjalnym podłożem przeznaczonym do siewek - to gwarantuje, że rośliny będą swobodnie rosnąć bez chwastów, patogenów czy chorób. Podłoże warto wcześniej zwilżyć i dokładnie ugnieść w doniczkach. Kolejnym krokiem jest rozmieszczenie nasion - wciskamy je do ziemi, tak aby znalazły się około centymetr pod jej powierzchnią.

Nasiona przykrywamy ziemią, podlewamy i osłaniamy szybką lub plastikowym pojemniczkiem. Ważne by sadzonki były zlokalizowane w odpowiednim miejscu w domu. Należy pamiętać także o wietrzeniu, opryskiwaniu i dbałość o odpowiednią wilgotność podłoża. Wysiewy pomidora umieszczamy w cieple, w temperaturze 22-25 stopni Celsjusza.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.