Bajgle - przepis na obłędne bułeczki z dziurką. Jak zrobić krakowski specjał? Przyda się rondel i soda

Bajgle wszystkim kojarzą się z Krakowem oraz z piekarniami serwującymi śniadaniowe bajgle na tysiące sposobów - z makiem, sezamem lub wędzonym łososiem. Dziś podpowiemy wam, jak zrobić najlepsze bułeczki z dziurką, które będą puszyste i mięciutkie. Jaki jest ich sekret? Przed upieczeniem warto je trochę podtopić - niemal jak wiosenną marzannę.

Więcej przepisów na regionalne pyszności znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo

Bajgle to przepyszne bułeczki z dziurką, z których słynie Kraków. Nie trzeba jednak wybierać się do "Miasta Królów" by rozkoszować się mięciutkimi bułeczkami. Dziś podpowiemy, jak zrobić najlepsze bajgle, które urozmaicą każdy posiłek, bez znaczenia, czy zjesz je z dżemem, czy postawisz na wersję wytrawną. Przygotowywanie bajgli składa się z trzech etapów - pierwszym jest zagniecenie ciasta i jego odpoczynek, drugim - kąpiel, a w końcu trzecim jest pieczenie. Zwróć szczególną uwagę na etap drugi i nie zapomnij o soli i sodzie.

Bajgle - przepis na obłędne bułeczki z dziurką

Składniki:

  • 450 g mąki pszennej (typ 500 lub 650)
  • 250 ml letniej wody
  • 7 g drożdży instant
  • 1 łyżka cukru lub słodu jęczmiennego
  • pełna łyżeczka soli
  • do posypania: gruboziarnista sól, mak, sezam

Do gotowania bajgli: ok. 600 ml wody, 2 łyżki sody, czubata łyżka soli, dwie łyżki cukru lub słodu

Sposób wykonania:

  1. Przygotuj miskę i przesiej do niej mąkę i wymieszaj z solą. Do kolejnej miski wlej letnią wodę, dodaj słód lub cukier oraz drożdże instant. Dokładnie wymieszaj i kiedy składniki się połączą, wlej je do miski z mąką. 
  2. Zacznij zagniatać ciasto, a kiedy stanie się elastyczne i jednolite, miskę przykryj ściereczką i odstaw, by podrosło w temperaturze pokojowej. 
  3. Po ok. godzinie wyrastania zagnieć ciasto raz jeszcze, ponownie odłóż do miski i włóż ją do lodówki, tym razem na kilka godzin lub najlepiej - na całą noc. 
  4. Schłodzone ciasto ponownie zagnieć i uformuj kulę. Podziel ją na tyle kawałków, ile chcesz uzyskać bajgli. Następnie każdy kawałek "ukulaj" w dłoniach i na środku zrób dziurkę. Przekręć kilka razy wokół palca, by otwór się powiększył.
  5. Bajgle połóż na stolnicy i przykryj ściereczką. Pozostaw na ok. 60-90 minut, by zwiększyły swoją objętość. 
  6. Kiedy bajgle rosną, przygotuj roztwór do gotowania. Do szerokiego rondla lub garnka wlej wodę, dodaj solę, sól oraz słód. Zagotuj i wkładaj po 2-3 bajgle. Powinny gotować się po 2-3 minuty z obu stron, ale płyn nie może mocno wrzeć. 
  7. Kiedy bajgle się już zaparzą, posyp je dodatkami i ułóż na blaszce do pieczenia wyłożonej papierem. Możesz posmarować je roztrzepanym jajkiem, ale nie jest to konieczne. 
  8. Piecz je w piekarniku nagrzanym do 200 stopni przez 20 -25 minut w zależności od wielkości bułeczek. Po ostudzeniu podawaj w ulubiony sposób - na słodko lub na słono. Sprawdzą się także w roli nietypowego burgera lub superkanapki do lunchboxa. 
Więcej o:
Copyright © Agora SA