Sernik opada po upieczeniu? Są na to sposoby - podpowiemy jak nie dopuścić do sernikowej klapy. Przyda się m.in. woda

Trudno wyobrazić sobie jakąkolwiek uroczystość w polskim domu bez sernika. Przepisów na to ciasto jest od groma, ale niestety mają jedną wspólną cechę, która potrafi doprowadzić do białej gorączki, a mianowicie - opadają. Jak uniknąć sernikowej klapy i zrobić najlepsze ciasto? Zdradzimy trzy sprawdzone sposoby, które warto zapamiętać szczególnie przed Wielkanocą.

Więcej sprawdzonych porad znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo

Tak jak rosół to król polskich zup, tak sernik bezsprzecznie jest królem polskich ciast. Nie znam osoby, która pogardziłaby pysznym, delikatnym i kremowym ciastem, pod warunkiem że właśnie takie jest, a nie oklapłe i zbite w środku. Niestety, opadający sernik wyprowadził z równowagi setki, jeśli nie tysiące domowych cukierników i trzeba przyznać, że mało co w kuchni potrafi tak zezłościć, jak właśnie oklapnięty sernik. Na szczęście mamy dla was sposoby, by do tego nie dopuścić. Podpowiemy, jak należy studzić serniki, dlaczego ważna jest temperatura i po co w piekarniku woda. 

Co zrobić, żeby sernik nie opadał? Trzy wskazówki przydatne przed Wielkanocą

1. Proporcje i temperatura

Jeśli korzystasz z przepisu na sernik, który już nie raz idealnie wyszedł, lepiej nie zmieniaj proporcji i nie kombinuj. Oczywiście pieczenie i gotowanie to przede wszystkim próbowanie i eksperymentowanie, jeśli jednak nie chcesz się rozczarować, to nie zmieniaj przepisu na dzień przed ważną uroczystością. Jeśli w przepisie są przykładowo trzy jajka, nie dodawaj dwóch większych lub czterech małych. To właśnie trzymanie się przepisu pozwoli uniknąć stresu i sprawi, że prawdopodobieństwo sernikowego sukcesu wzrasta.

Temperatura jest także bardzo ważna, zarówno temperatura pieczenia, jak również temperatura składników. Zanim zabierzesz się za sernik, wszystkie składniki powinny ogrzać się do tej samej temperatury. Jeśli do piekarnika włożysz chłodny sernik, najpierw zacznie szybko rosnąć, a później opadnie, kiedy wyrównają się temperatury. 

Kolejną sprawą związaną z temperaturą jest temperatura pieczenia. Jest kilka szkół, ale większość doświadczonych cukierników radzi, by wkładać ciasto do piekarnika nagrzanego do wysokiej temperatury (w zależności od typu sernika jest to od 170 do 200 stopni) i stopniowo obniżać temperaturę. To w prawdzie znacznie wydłuży czas pieczenia, ale również sprawi, że ciasto będzie wyrośnięte, nie pęknie ani nie opadnie i będzie lekkie i puszyste. 

2. Sposób studzenia

Sernikowi wyjadacze pewnie wiedzą, ale debiutantów warto uświadomić - po upieczeniu nie wyjmuj sernika od razu z piekarnika. Szok temperatur na pewno nie wyjdzie na dobre ciastu, które szybko zacznie się "kurczyć", zwłaszcza kiedy robimy serniki z większą ilością piany z białek lub wybieramy tłusty twaróg. Kiedy minie czas pieczenia, dla pewności zostaw ciasto na kilka do kilkunastu minut w nagrzanym piekarniku, a później lekko uchyl drzwiczki i tak pozostaw do całkowitego ostudzenia. Mówi się, że lepiej dmuchać na zimne - w przypadku sernika, lepiej dmuchać na ciepłe.

3. Kąpiel wodna

Ten trik świetnie sprawdzi się nie tylko, kiedy chcemy, by sernik nie opadł, ale także wtedy, gdy chcemy, żeby był delikatny i nie wysuszył się podczas pieczenia. Do naczynia żaroodpornego wystarczy wlać szklankę wody i postawić na dnie piekarnika. Unosząca się para sprawi, że wilgoć wniknie w ciasto i nada mu lekkości. Zapewni także równomierne nawilżenie, przez co ciasto nie opadnie ani nie pęknie. Jednak podczas pieczenia warto na sekundę uchylić drzwiczki, by nadmiar pary uleciał.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.