Barszcz biały na bogato. Będzie gęsty i aromatyczny dzięki sekretnemu dodatkowi - pijesz go w upały

Barszcz biały to obok żurku najczęściej gotowana zupa na Wielkanoc, co nie powinno dziwić - taka jest tradycja, a sama zupa jest po prostu pyszna. Dziś zdradzimy przepis na barszcz biały na bogato, który dzięki sekretnemu składnikowi jest jeszcze smaczniejszy i intensywniejszy. Co to za cudo? Nie żadne cudo, tylko zsiadłe mleko.

Więcej przepisów na wielkanocne specjały znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo

Dziś mamy dla was przepis, który każdy musi poznać przed Wielkanocą. Oczywiście nie upieramy się, że waszym barszczom czegoś brakuje, jednak zawsze warto zainspirować się przepisem, którego jeszcze nie mieliście okazji spróbować. Oprócz mięsa, przypraw i zakwasu, wśród listy składników znajduje się jeden produkt, którym najczęściej raczymy się w upały lub jak przez mgłę pamiętamy go jako must have na wakacjach na wsi. Co to za specjał? Pożywne, gęste zsiadłe mleko.

Barszcz biały na bogato

Składniki:

  • ok. 300 g żeberek wieprzowych
  • 300 g kiełbasy
  • 5-6 lasek białek kiełbasy (dla wzmocnienia mięsnego smaku)
  • pęczek włoszczyzny
  • butelka zakwasu na barszcz
  • ok. 300 ml zsiadłego mleka
  • łyżka mąki pszennej
  • sól, pieprz, ziele angielskie, majeranek, czosnek, liście laurowe
  • jajko na twardo do podania

Sposób wykonania:

  1. Żeberka włóż do garnka i zalej zimną wodą. Na niewielkim ogniu zagotuj, zbierz szumowiny. Dodaj kilka kulek ziela angielskiego, 4-5 listków laurowych oraz obraną i pokrojoną włoszczyznę i gotuj na niewielkim ogniu. 
  2. Kiedy żeberka będą już całkiem miękkie, wyjmij je z wywaru, mięso obierz od kości i wrzuć ponownie do garnka. Warzywa usuń z wywaru, ale zachowaj je np. do sałatki jarzynowej. W tym momencie dopraw zupę posiekanym drobno czosnkiem.
  3. Do wywaru dorzuć pokrojoną kiełbasę oraz białą kiełbasę w całości, jeśli jej używasz. Gotuj na wolnym ogniu przez ok. pół godziny.
  4. Białą kiełbasę wyjmij, usuń osłonkę, a mięso pokrój na mniejsze kawałki. Dodaj do zupy. Następnie odlej kilka chochelek wywaru i wlej je do rondla. Dodaj kwaśne mleko i na małym ogniu podgrzewaj całość. Kiedy masa będzie jednolita, dodaj łyżkę mąki i wlej całość do barszczu. 
  5. Zamieszaj całość i w razie potrzeby dodatkowo zakwaś potrawę zakwasem. Dopraw do smaku solą, pieprzem i płaską łyżką majeranku. Gotuj jeszcze przez 5-10 minut.
  6. Barszcz podawaj z jajkiem ugotowanym na twardo i w zależności od preferencji - z kromką pieczywa lub utłuczonymi ziemniakami.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.