Leczniczy chwast za chwilę się rozrośnie. Zrywaj, zalewaj wrzątkiem i pożegnaj ból stawów i ziemistą cerę

Podobno sam Achilles używał tej rośliny, by uśmierzyć ból i przyśpieszyć gojenie bitewnych ran. Krwawnik pospolity to niepozorny chwast, który za chwilę rozrośnie się po polach, łąkach i na poboczach. Jak tylko go zobaczysz, rwij ile uniesiesz - korzyści zdrowotne są naprawdę duże.

Więcej ciekawostek znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo

Krwawnik pospolity, czy też krwawnik leczniczy to niepozorna roślina, którą wielu nieświadomych uważa za zwykły przydrożny chwast. Okazuje się, że ta wysoka roślina z białym kwiatostanem ma szereg właściwości leczniczych. Co to jest krwawnik, gdzie go szukać i jak stosować?

Krwawnik - niepozorny badylek, który zastąpi krem na zmarszczki i maść na ból

Łacińska nazwa rośliny Achillea pochodzi od Achillesa, który miał używać krwawnika do opatrywania ran poniesionych w wojnie o Troję. Czy to prawda? Cóż... Jednak jeśli wierzyć mitologii, cenne właściwości zdrowotne tej rośliny były dobrze znane już w starożytności. W obecnych czasach krwawnik jest także stosowany na złagodzenie bólu, przyśpieszenie gojenia ran, a także na problemy skórne. Jednak to tylko niewielka część jego działania.

Jak wygląda krwawnik i gdzie go zbierać?

Krwawnik jest rośliną dość wysoką o cienkiej łodydze i prostych liściach, które przypominają małe paprocie. Biały kwiatostan układa się w kształt baldachimu i składa z wielu delikatnych białych kwiatuszków. Krwawnik jest rośliną odporną na mróz i bardzo szybko się rozprzestrzenia, nie ma też wyjątkowych upodobań co do rodzaju gleby. Krwawnik pospolity rośnie na łąkach, polach, miedzach, ugorach i polanach. Nietrudno spotkać go także na poboczach dróg. Roślina kwitnie w kwietniu i to najlepszy czas, by ją zbierać, ponieważ najwięcej cennych właściwości zawierają właśnie białe kwiatostany. 

Krwawnik pospolity jest rośliną leczniczą o bardzo wielu właściwościachKrwawnik pospolity jest rośliną leczniczą o bardzo wielu właściwościach orzeczenie/iStock

Jak wspomagać zdrowie i urodę? Ususz, zalej wrzątkiem i pij lub myj

Spożywanie naparu z krwawnika wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwkrwotoczne, a także przeciwskurczowe. Roślina bogata jest w witaminy, m.in. A, C i K, zawiera sole mineralne, kwas salicylowy, a także flawonoidy, które korzystnie wpływają na zdrowie osób zmagających się ze stresem oksydacyjnym.

Napar z krwawnika można pić, ale także stosować jako tonik, zwłaszcza kiedy zmagamy się z problemami skórnymi, np. trądzikiem. Napar działa świetnie na stany zapalne jamy ustnej, a kąpiel w naparze z krwawnika może pomóc kobietom podczas bolesnych miesiączek. Wiele osób cierpiących na migrenę także wspomaga się naparem z tej rośliny. Jedna z naszych czytelniczek podzieliła się swoim doświadczeniem.

Mi poleciła mama. W trakcie ataku pić gorący (najlepiej na samym początku). Nie zawsze pomaga, ale po nim zdarzają się ataki tylko z aurą bez bólu. Teraz piję tak 3-4 razy w tygodniu zapobiegawczo i od listopada taaaka długa przerwa... i to chyba może być dzięki krwawnikowi !!! (miewałam 2-3 ataki w miesiącu)

Faktycznie, lecznicze działanie krwawnika jest cenione przez wiele osób, jednak jeśli macie problemy zdrowotne, należy przede wszystkim udać się do lekarza.

Jak przygotować napar z krwawnika?

Składniki:

  • 1 pełna łyżka ususzonych kwiatów krwawnika (najlepiej suszyć je w temperaturze poniżej 40 stopni)
  • 1 szklanka wrzątku
  • opcjonalnie - łyżka miodu lub soku z cytryny

Sposób wykonania:

  1. Suszone zioło wsyp do kubka i zalej wrzątkiem.
  2. Kubek przykryj talerzykiem i zaparzaj przez kwadrans.
  3. Napar ma nieco gorzki smak, dlatego by go przełamać, dodaj odrobinę miodu lub soku z cytryny. 
Więcej o:
Copyright © Agora SA