Co zrobić na obiad? Pierogi leniwe to najlepszy wybór. Wymień mąkę na inny składnik, a będą pierwsza klasa

Pierogi leniwe to dość popularne, proste i tanie danie. Dlatego są świetną odpowiedzią na pytanie: co zrobić na obiad? Warto jednak je nieco podrasować i zrobić w innej wersji niż zazwyczaj. Wystarczy, że zamienisz mąkę na inny składnik, a pierogi leniwe wyjdą jeszcze lepsze niż zwykle.

Więcej przepisów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Co zrobić na obiad? Leniwe to najlepszy wybór. Wymień mąkę na inny składnik

Pierogi leniwe to prawdziwa klasyka gatunku. W kuchni polskiej mają już ugruntowaną pozycję. Są bardzo łatwe do zrobienia, szybkie w przygotowaniu i uwielbiane przez dzieci. Gdy więc nie mamy pomysłu, co zrobić na obiad, a wiemy, że musi to być coś, co z przyjemnością zjedzą również nasze pociechy, pierogi leniwe będą idealnym rozwiązaniem. Na dodatek składniki, z których się je robi, są dość tanie, więc to także odpowiedź na to, jak zrobić obiad bez wydawania majątku.

Tym razem chcemy jednak zaproponować pierogi leniwe w nieco innej wersji. Klasyczny przepis na te kluski zakłada użycie mąki. My zachęcamy, by wymienić ją na inny składnik - kaszę mannę. Będą równie pyszne i równie sycące. Zabierajmy się do pracy!

Zobacz wideo Zobacz też nasz prosty przepis na kopytka z pesto z pietruszki

Przepis na pierogi leniwe z kaszy manny

Składniki:

  • pół szklanki kaszy manny,
  • 250 g półtłustego twarogu,
  • jajko,
  • sól - do ciasta i do gotowania,
  • łyżka cukru,
  • kilka łyżek mąki ziemniaczanej.

Sposób przygotowania:

Twaróg rozgniatamy w misce. Dodajemy do niego jajko, cukier, sól oraz kaszę mannę, ale nie całą na raz. Należy to robić stopniowo i sprawdzić, czy ciasto podczas mieszania ma odpowiednią konsystencję. Jeśli za bardzo się lepi, to trzeba dosypać jeszcze kaszy manny i znów wymieszać. 

Odstawiamy ciasto na kilkanaście minut, a potem zagniatamy. Blat lub stolnicę obsypujemy mąką ziemniaczaną. Z ciasta odrywamy kawałki, formujemy z każdego wałek, a potem tniemy tak, jakbyśmy robili kopytka. 

Zagotowujemy wodę ze szczyptą soli. Gdy zacznie bulgotać, porcjami wrzucamy pierogi leniwe. To ważne, by nie wkładać wszystkich na raz, bo mogłyby się skleić. Gotujemy przez 2 minuty od momentu wypłynięcia kluseczków na powierzchnię. Wyławiamy je łyżką cedzakową i układamy na talerzu lub półmisku. Można podawać je oprószone cukrem lub polane bułką tartą z masłem.

Pierogi leniwe gotowe. Jak widać, ich przygotowanie jest ekspresowe, są więc idealnym rozwiązaniem, gdy nie wiemy, co zrobić na obiad, a mamy na to niewiele czasu.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.