Ogórki gruntowe to jedne z najpopularniejszych do uprawy roślin, które wiele ogrodników bardzo sobie ceni. Już z dwóch krzewów można cieszyć się dużymi zbiorami, które z pewnością zaspokoją potrzeby trzyosobowej rodziny. Warto jednak posiąść pewną wiedzę odpowiednio wcześniej, by nie popełnić żadnego błędu przy wysiewaniu warzyw. Właściwe przygotowanie to już połowa sukcesu.
Niezwykle ważny w sadzeniu jakichkolwiek warzyw czy krzewów owocowych jest termin, w którym to robimy. Niekiedy wiosenne przymrozki lub brak odpowiedniej ilości światła słonecznego mogą przyczynić się do kiepskiego wzrostu roślin, a nawet ich zniszczenia. Jeśli chcesz więc sadzić ogórki bezpośrednio do gruntu, należy robić to w drugiej połowie maja, tudzież w pierwszej połowie czerwca. Większość osób czeka z tym do tak zwanej zimnej Zośki, czyli 15 maja, kiedy to obchodzimy imieniny Zofii. Wtedy też najczęściej obserwujemy ostatnie nocne przymrozki i niskie temperatury w ciągu dnia. Nieco inaczej jest w przypadku sadzenia ogórków w szklarniach lub tunelach foliowych. Wówczas można spokojnie takie prace ogrodowe zacząć jeszcze w kwietniu.
Przede wszystkim ogórki należy wysiewać w żyznej i przepuszczalnej glebie. Jej pH powinno wynosić ok. 7,0. Równie ważne jest stanowisko, w którym zamierzasz siać ogórki gruntowe. Najlepiej, by padało tam rozproszone światło słoneczne. Bezpośrednie promienie mogą poparzyć roślinę.
Sianie ogórków powinno się planować kilka miesięcy wcześniej. Dlaczego? Chodzi o nawożenie ziemi. Pierwszy zabieg wykonuje się jeszcze jesienią, kiedy to stosuje się fosfor i potas, a kolejny, azotowy nawóz, używa się wiosną.
Nasiona wysiewamy w spulchnionej, wilgotnej ziemi, na głębokości około dwóch centymetrów. Warto pamiętać, by do jednego dołka nie wrzucać więcej niż trzy nasiona, a między nasadzeniami należy zostawić odpowiednio dużo miejsca, tak by wyrastające rośliny nie kolidowały ze sobą. Najlepiej robić to w rzędach, oddalonych od siebie o co najmniej 70 cm, a dołki powinny być od siebie oddalone o 20 cm. W ten sposób możemy mieć pewność, że każdy krzew będzie miał wystarczająco dużo miejsca.
Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl