Ziemniak to jedno z najpopularniejszych warzyw w naszym kraju. Ze względu na cenne składniki odżywcze, witaminy i minerały jest chętnie używany jako dodatek do obiadu. Jeśli zdecydowaliście się wyhodować je we własnym ogródku, warto pamiętać o tym, kiedy najlepiej je zbierać. Czas wykopków zależy przede wszystkim od odmiany ziemniaków.
Odmiany ziemniaków dzieli się na bardzo wczesne, wczesne, średniowczesne i późne. W przypadku uprawy we własnym ogródku najczęściej poleca się odmianę Irys oraz Irga. Nowalijki można zbierać po około trzech miesiącach od posadzenia. Tym samym pierwsze ziemniaki w roku można zebrać już pod koniec czerwca. Kiedy dokładnie można to zrobić? Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na zielone części - jeśli zaczynają kwitnąć, można cieszyć się pierwszym plonem.
Późne ziemniaki zbiera się od połowy sierpnia do końca września. W cieplejszych częściach kraju, jeżeli nie ma ryzyka wystąpienia przymrozków, wykopki można robić nawet do początku października. Skąd wiadomo, że ziemniaki są gotowe do zbioru?
Dojrzały ziemniak powinien mieć skórkę, która nie będzie się ścierała pod naciskiem kciuka. Kolejną cechą charakterystyczną jest początek obumierania części nadziemnej. Jeśli chodzi o młode ziemniaki, po ich wydobyciu z ziemi powinno się zasypać miejsce, z którego zostały zebrane, aby pozwolić roślinie na powiększanie plonu. Wykopane ziemniaki powinno pozostawić się na słońcu przez około dwie godziny.
Więcej podobnych artykułów znajdziecie na Gazeta.pl