Sposób na nornice masz pod ręką. Włóż to do dziurki, a niepoczciwe gryzonie odejdą w siną dal

Tak, wiemy, nornice są malutkie, puchate i całkowicie urocze. Niestety te małe gryzonie niszczą rośliny i jeśli zadomowią się w naszym ogrodzie, możemy pożegnać się z okazałymi plonami i pięknymi kwiatami. Jak w takim razie pozbyć się nornic i przy tym nie krzywdzić ich? Zagraj im na nerwach zapachami.

Więcej porad znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Każdy ogrodnik zgodzi się ze mną, że nie ma w ogrodzie gorszej "zarazy" niż ślimaki i nornice. Jak pozbyć się ślimaków już wam podpowiedzieliśmy (sposób na Zagłobę działa idealnie), ale nornice niestety nie są takie "trunkowe" i pozbycie się ich z ogrodu może być kłopotliwe. Jednak nie ma rzeczy niemożliwych, a sposób na nornice jest banalnie porsty - tak jak w przypadku ślimaków, trzeba wykorzystać ich słabe strony. Jednak zacznijmy od początku. 

Zobacz wideo

Jak odróżnić nornicę od myszy?

Nornicę bardzo łatwo pomylić z polną myszą. Jednak nornice są mniejsze (moim zdaniem bardziej urocze), mają krótsze uszy, łapki i ogony. Myszy także zazwyczaj mają charakterystyczną pręgę na grzbiecie, a barwa ich sierści jest szara lub ciemnobrązowa. Nornice z kolei są bardziej puchate, a ich sierść przybiera jaśniejszą, często rudawą barwę - moim zdaniem przypominają zabawki z odpustu. Tak, lubię te małe gryzonie, ale nie lubię jak, niszczą moje warzywa. Jak w taki razie pozbyć się nornic?

Czereśnie i truskawki na rynku przy ul. Owocowej w Zielonej Górze W sklepach pojawiły się już pierwsze czereśnie. "Troszeczkę boli ta cena"

Najlepszy odstraszacz nornic masz pod ręką

Oczywiście są chemiczne środki na zwalczanie gryzoni w ogrodzie, ale przecież nie chcemy szkodzić tym pokracznym futerkom, tylko przepędzić je na sąsiednie pole. Pierwszą rzeczą, którą musimy zrobić, to znaleźć norkę. Nornice tworzą tunele, które łatwo zobaczyć - na powierzchni ziemi tworzą się niewielkie kopczyki, które na którymś końcu kończą się norką. I właśnie to jest to, czego szukamy. 

Najdroższe lody na świecie Co my wiemy o paragonach grozy. Za te lody trzeba zapłacić aż 26 tysięcy złotych

Oczywiście niszczenie nor i tuneli, które zrobiły nornice to jeden ze sposobów na pozbycie się ich z ogrodu, ale żeby mieć pewność, że gryzonie spakują się i wyniosą. Nornice nie znoszą niektórych zapachów, dlatego do norek warto włożyć rozgniecione ząbki czosnku lub wsypać odrobinę cynamonu. Jeśli jednak szkoda ci cennych przypraw, możesz włożyć do nory gałązki tui, liście czarnego bzu lub orzecha włoskiego. Te zapachy skutecznie odstraszą nornice i sprawią, że będziesz mieć z nimi sposób raz na zawsze.

Więcej o: