Czym nawozić czarną porzeczkę? Ta domowa, prosta kompozycja sprawi, że plony będą obfite

Samodzielna uprawa niesie ze sobą wiele wyzwań. Odpowiednie nawadnianie, walka ze szkodnikami, czy marne plony potrafią zniechęcić najwytrwalszych. Dlatego zdradzamy jaki nawóz może pomóc w osiągnięciu pełnych kiści i wynagrodzić trud.
Zobacz wideo Jak mrozić owoce? Jak usunąć plamę z truskawek? Jak pozbyć się pestek z czereśni? Rozwiązujemy letnie problemy

Odpowiednio sporządzony nawóz nie tylko wzmacnia wzrost rośliny, ale także wpływa na ilość i jakość owoców. Jeśli szukasz właściwego preparatu do czarnej porzeczki, nie wydawaj pieniędzy na sztuczne mieszanki. Wykonaj domowy roztwór, który pomoże twoim krzaczkom.

Najlepszy nawóz do czarnej porzeczki. Użyj go, zanim pojawią się owoce

Choć owoce czarnej i czerwonej porzeczki zbieramy dopiero w lipcu, to o krzaczki warto zatroszczyć się już dziś. W końcu lekko kwaśne grona są źródłem witaminy C, E, witamin z grupy B, czy flawonoidów. Sok z czarnej porzeczki wzmacnia odporność, więc jesienią i zimą przyda się do pysznej herbatki. Ponadto obniża ciśnienie, więc cenią go także osoby z innymi schorzeniami. Jednak, aby móc skorzystać z bogactwa tych czarnych owoców, warto użyć naturalnego nawozu, który wpłynie na ilość i jakość plonów.

Jak wykonać domowy nawóz do czarnej porzeczki? Nasz przepis jest prosty, a kluczem są właściwe proporcje. Zaskoczeniem może być główny składnik, a są to obierki po ziemniakach. Dlatego bez konieczności wydawania pieniędzy możesz zrobić idealną miksturę.

Składniki:

  • szklanka obierków po ziemniakach,
  • 10 szklanek wody.

Sposób przygotowania:

  1. W dużym garnku zagotuj wodę.
  2. Obierki przełóż do miski.
  3. Zalej wrzątkiem, przykryj pokrywką i odstaw do wystudzenia.
  4. Odcedź nawóz i odstaw w suche i chłodnie miejsce.
  5. Czarną porzeczkę podlewaj nawozem raz na trzy tygodnie.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Uprawa czarnej porzeczki. Najważniejsze informacje

Czarna porzeczka to krzew, dlatego pamiętaj o regularnym przycinaniu. W przeciwnym razie, zamiast dużej ilości owoców, zyskasz spory krzak o marnym plonie. Jeżeli dopiero planujesz posadzić porzeczkę, to koniecznie wybierz dla niej żyzną glebę i nasłonecznione miejsce pozbawione przeciągów. Nie zapomnij o nawadnianiu, przynajmniej raz w tygodniu podlej solidnie krzew, zrób to on poranku, lub wieczorem.

Dobrym rozwiązaniem jest także korzystanie z deszczówki, lub wody, która nie jest bardzo zimna, zwłaszcza jeśli dzień był upalny, a ziemia mocno się nagrzała. Zbyt duża różnica temperatur może źle wpływać na porzeczkę i po kilku dniach na krzewie pojawiają się żółte liście.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.