Naturalny nawóz domowej roboty na obfite plony truskawek. Ten patent znały już nasze mamy i babcie

Uprawa truskawek nie jest łatwym zadaniem. Wymaga od hodowcy zaangażowania i regularnej opieki. Nic jednak tak nie cieszy, jak własne, ekologiczne plony truskawek. O krzaczki można bowiem dbać, nie korzystając ze sztucznych nawozów. Najlepsze są te domowej roboty. Jak je zrobić?

Truskawki mają w Polsce wielu miłośników. Spowodowane jest to ich słodkim, soczystym smakiem i różnorodnym wykorzystaniem. Owoce te świetnie nadają się jako przekąska sama w sobie, jednak z odpowiednimi dodatkami smakują jeszcze lepiej. Można z nich robić dżemy, konfitury, kompoty, ciasta, desery i wiele, wiele więcej. Na samym początku trzeba najpierw zadbać o to, aby urosły liczne i zdrowe. Jak tego dokonać?

Zobacz wideo Truskawka to tak naprawdę poziomka! I na dodatek... ananasowa

Nawóz do truskawek z kwaśnego mleka

Zamiast używać sztucznych substancji i chemikaliów niewiadomego pochodzenia, lepiej samemu zadbać o nawóz dla truskawek. Czego użyć? Świetnie w tym celu sprawdzi się kwaśne mleko. Wystarczy, że wymieszasz zsiadłe mleko z wodą i odczekasz kilka dni. Nawóz najlepiej zostaw w ciepłym miejscu. Aby wzmocnić preparat, dodaj do niego trochę obornika i humusu. Naturalny nawóz rozsypuj bezpośrednio pod krzaczkami truskawek. W ten sposób rośliny otrzymają odpowiednie składniki odżywcze i urosną soczyste i czerwone. Najlepsza pora na nawożenie to wiosna oraz okres tuż po zbiorach.

Ściółkowanie truskawek 

Większość roślin kwasolubnych powinno się ściółkować. Krzaczki borówek, poziomek czy truskawek oraz kwiaty takie jak azalie, magnolie i rododendrony rosną o wiele lepiej, jeśli glebę pod nimi wyłoży się ściółką w postaci np. słomy, kory czy torfu. Wszystkie one rozkładają się na przestrzeni długich miesięcy, zmieniając się w próchnicę. Rośliny przyswajają wtedy o wiele więcej wartości odżywczych i minerałów, co w późniejszym etapie wpływa na ich plony. Ściółka chroni ziemię przed nagrzaniem i zamarzaniem. Uniemożliwia również wyrastanie chwastów.

Jak jeszcze dbać o sadzonki truskawek?

Krzaczki truskawek wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Oprócz regularnego nawożenia i podlewania sprawdzaj, czy na liściach nie pojawiła się jakaś choroba. Zadbaj też o to, aby krzaczki nie były atakowane przez insekty. Jeśli zauważysz na roślinie plamy, oznacza to, że zaatakowały ją szkodniki. Nie pozwól im rozprzestrzenić się na kolejne krzaczki. Robactwa pozbędziesz się na wiele sposobów. Dbanie o truskawki nie jest zadaniem najłatwiejszym, jednak jego efekty z pewnością są tego warte.

Więcej podobnych tematów znajdziesz na Gazeta.pl

Więcej o: