Kociołek - przepis od znajomego wędkarza. Będzie przepyszny, ale jedna rzecz jest niezbędna - akurat trwa sezon

Grillowanie jest super, ale nic nie może równać się ze wspólnym spotkaniem przy kociołku z ogniska. Jak zrobić kociołek? W tym w zasadzie nie ma nic skomplikowanego, ale pan Tomasz, znajomy wędkarz zdradził przepis, który robi zawsze, gdy latem jeździ na Mazury. "Boczuś, marcheweczka, wiadomo. Ale bez młodej ani rusz".

Więcej przepisów na smakołyki z ogniska znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo

Kociołek z ogniska to nie tylko potrawa - to przede wszystkim czas spędzony w gronie znajomych. Do kociołka w zasadzie można włożyć wszystko i za każdym razem cieszyć się innym smakiem potrawy. Dziś jednak mamy dla was sprawdzony przepis na kociołek z ogniska, który smakuje fenomenalnie i nasyci już po połowie porcji. 

Kociołek z ogniska - przepis znajomego wędkarza

Składniki:

  • ok. 300 g wędzonego boczku
  • kilka skórek słoniny lub smalec
  • 500 g karkówki
  • 1 większa główka młodej kapusty
  • ok. 1 kg młodych ziemniaków
  • niewielka główka czosnku
  • dwie cebule
  • kilka młodych marchewek - 4 lub 5
  • sól, pieprz, liście laurowe oregano, tymianek, słodka i ostra papryka
  • opcjonalnie dodatkowo - 2 lub trzy pętka kiełbasy śląskiej, ryż lub kasza

Sposób wykonania:

  1. Na samym początku natłuść kociołek skórkami słoniny lub smalcem. Pan Tomasz jednak radzi, by słoninę ułożyć na dnie, a kociołek po prostu natrzeć z każdej strony tłuszczem. Wówczas nic się nie przypali. 
  2. Zajmij się krojeniem warzyw. Młode ziemniaczki dokładnie czyść i pokrój na ćwiartki. Mięso pokrój w średnią kostkę, cebulę posiekaj w piórka, marchewkę podziel na ćwiartki, a od młodej kapusty oderwij kilka wierzchnich liści, a resztę poszatkuj, ale dość grubo. 
  3. Na dno kociołka włóż słoninę, dodaj posiekany boczek i kiełbasę, następnie przykryj te składniki kilkoma liśćmi kapusty. 
  4. Dalej ułóż karkówkę, cebulę, ziemniaki i marchewkę, a także czosnek posiekany w plastry. Dodaj przyprawy według uznania i poszatkowaną kapustę. 
  5. Całość możesz zalać niewielką ilością wody (ok. 1,3 szklanki) i na wierzchu ułóż znów kilka liści kapusty. Następnie przykryj kociołek pokrywką i zawieś nad ogniskiem lub połóż bezpośrednio na palenisku z żarem. Piecz przez ok. 1,5 - 2 godziny.

Wskazówka: Pan Tomasz powiedział, że do kociołka świetnie nadają się także leśne grzyby - szczególnie poleca kurki i podgrzybki, ale kiedyś nad wodą znalazł także kozią brodę. Oczyścił ją i dołożył do ogniska. Mówi, że tego smaku nie da się zapomnieć. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.