Grzybiarze aż płaczą ze szczęścia, szykuje się wysyp stulecia. "Biorę urlop i jadę do lasu"

Grzybobranie to jak doskonale wiadomo sport narodowy Polaków. Leśne skarby to powód do dumy j jednocześnie smaczny kąsek, który latem króluje w wielu daniach. Dla wszystkich fanów mamy dodrą wiadomość: szykuje się wysyp stulecia! Nie ma zatem na co czekać, pora pakować wszystkie atrybuty i wyruszać do lasu na poszukiwania.

Zastanawiasz się nad grzybobraniem? To idealna pora, warunki dopisują i jak zdradzają doświadczeni leśni fanatycy, szykuje się wysyp stulecia. Zanim jednak złapiesz za kosz warto sprawdzić które miejsca będą najowocniejsze. 

Zobacz wideo Wygląda jak gąbka, a smakuje lepiej niż borowiki. Paszteciki, które z niego zrobiliśmy, są boskie

Szykuje się wysyp stulecia! Te miejsca w lipcu będą pełne leśnych rarytasów

Sezon na grzybobranie 2023 r. już dawno się rozpoczął w maju i czerwcu, wówczas fora pękały w szwach od licznych przechwałek prosto z lasu. Prawdziwy wysyp ma się jednak dopiero rozpocząć. Jak przypominają Lasy Państwowe: "gdy w Piotra i Pawła pada, to znaczy, że obaj święci grzyby sieją i sezon powinien być udany". To oznacza tylko jedno - pora pakować ekwipunek, wszystkie atrybuty i wyruszyć do lasu. Pojawia się zatem pytanie, które lasy przyniosą nam pełne po brzegi kosze? Wiele osób za prawdziwą mekkę grzybów wskazuje Góry Sowie. Jak zdradziła Marianna Kasperczyk w rozmowie z portalem money.pl

Ładnie tam w ostatnich dniach padało, jest mikroklimat i grzyby na pewno będą. Dlatego biorę kilka dni wolnego w pracy i jadę w las, bo są już podgrzybki, koźlaki, borowiki usiatkowane, babki, pieprzniki jadalne, czyli kurki, a także kanie

Marianna jest ogromną fanką grzybobrania. Jak zdradza, w lesie atlasu nie potrzebuje, ale lubi edukować i poruszać leśne tematy na swoim blogu i kanale YouTube. Jej starania doceniło nawet Polskie Towarzystwo Mykologiczne, włączając w poczet honorowych członków. Wiele osób często prosi o podpowiedź względem najbardziej urodzajnych lokalizacji, jednak od pewnego czasu Marianna zdradza jedynie ogólne położenie: "Kiedyś to robiłam, dziś podaję bardziej ogólne namiary". Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Gdzie na grzyby w lipcu? Z pomocą fora i radar

To, że każdy wprawiony grzybiarz ma swoje miejscówki, wie każdy. Dla mniej wtajemniczonych z pomocą przychodzą fora i radary, które sprytnie namierzają najlepsze lokalizacje. W jednym z wpisów na grzyby.pl wynika, że prawdziwy kurkowy raj można odnaleźć w powiecie garwolińskim, a konkretnie w jednym z lokalnych lasów dębowych. Jak donosi jeden z użytkowników, po kilku minutach od wejścia do lasu znalazł on rosnące w stadach kurki - wynik naprawdę robi wrażenie - aż 160 dorodnych sztuk! 

Wychwalane są także lasy położone kilkadziesiąt minut pod Warszawą. Jak można odczytać na radarze, wysypu spodziewać się możemy w miejscowości Czołomyje, Gawrolin czy Żabia Wola. Według informacji z licznych forów można wywnioskować, że opłaca się odwiedzić także: 

  • do lasów na północ od Polanicy oraz wokół Wałbrzycha, Borów Dolnośląskich oraz lasów pod Górą Szybowcową w okolicach Jeleniej Góry,
  • lasy niedaleko Zalewu Koronowskiego i Cierpic, Puszcza Bydgoska, a także okolice Tucholi, 
  • Nadleśnictwo Grotniki, Las Łagiewnicki i lasy w okolicach Zduńskiej Woli, Gałkówka oraz Bełchatowa,
  • okolice Jury Krakowsko-Częstochowskiej oraz lasy niedaleko Borzęcina, Nowego Wiśnicza i Uszwi,
  • Bieszczady, a także okolice Głogowa Małopolskiego, Baligród oraz tereny Leśnictwa Arłamów, 
  • tereny wokół Jeziora Bieszkowickiego, Białogóra i lasy za Górą Markowca, 
  • Lasy Łańskie i Taborskie, okolice Rucianego-Nidy i Wielbarku, Puszcza Pińska, lasy nieopodal wsi Gant oraz tereny leśne w okolicach Ostródy, Morąga i Mikołajek.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.