18+
Uwaga!

Ta strona zawiera treści przeznaczone wyłącznie
dla osób dorosłych

Mam co najmniej 18 lat. Chcę wejść
Nie mam jeszcze 18 lat. Wychodzę

Wiśniówka, czyli ideał wśród nalewek. Pamiętaj o potrząsaniu słoikiem. Bez tego to tylko spirytusowe popłuczyny

Przygotowanie nalewki z wiśni to nic trudnego. Należy jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach. Jedną z nich jest czas maceracji. Jeśli owoce będą wydrylowane, będzie ona trwała dłużej. Pamiętaj jednak, że przy użyciu wiśni z pestkami czas ten należy skrócić o połowę.

Rozgrzewająca, idealna do herbaty lub nasączania biszkoptów. Owocowe nalewki mają to do siebie, że lubimy je głównie ze względu na słodycz. Nic innego nie narzuca tego specyficznego smaku w tak wyśmienity sposób. Niektórym wydaje się, że przygotowanie nalewki należy do trudnych zadań. Nic bardziej mylnego! Domową nalewkę zrobisz w mgnieniu oka, nawet bez wcześniejszej wprawy. Już jesienią będziesz mogła rozkoszować się jej smakiem i wspominać gorące lato.

Zobacz wideo Ku-ku, ku-ku. Lepsza kukułka w kieliszku, niż gołąb na dachu

Składniki:

  • 1 kg wiśni,
  • 500 g cukru białego,
  • 500 ml spirytusu rektyfikowanego,
  • 200 ml wody przegotowanej.

Jak zrobić wiśniówkę na spirytusie? Będzie idealna do nasączania biszkoptów

Na początek należy wydrylować wiśnie, czyli pozbyć się pestek. Tak przygotowane owoce, wraz z sokiem, który wypłynął podczas drylowania, przekładamy do głębokiego naczynia np. kilkulitrowego słoika. Wiśnie zalewamy spirytusem oraz wodą i odstawiamy na około sześciu tygodni. Należy jednak pamiętać, by codziennie lekko potrząsać słojem, by zawartość dobrze się wymieszała. Dobrze również trzymać słój z wiśniami na słonecznym parapecie. Ciepło przyspieszy proces maceracji. Ważne jednak, by nie było tam chłodno.

Po upływie 6 tygodni zlewamy nalewkę do innego, zamykanego naczynia, a owoce pozostawiamy w słoju i zasypujemy cukrem. Ponownie codziennie potrząsamy słojem, aż cukier całkowicie się rozpuści, a z wiśni uzyskamy słodki syrop. Trwa to z reguły maksymalnie 10 dni. Po tym czasie zlewamy syrop z maceracji wiśni i łączymy ze zlaną wcześniej nalewką. Słodki alkohol wystarczy już tylko przefiltrować przez gazę (najlepiej złożoną kilkukrotnie) i przelać do szklanych butelek. Pamiętajmy, by szczelnie zamknąć naczynia z nalewką i odstawić w ciemne miejsce do leżakowania. Po co najmniej miesiącu można zacząć się nią delektować. Z kolei wiśnie warto wykorzystać do ciast i deserów. Są one jednak nasączone alkoholem, dlatego warto zarezerwować ten przysmak dla dorosłych.

Więcej o: