Ta strona zawiera treści przeznaczone wyłącznie
dla osób dorosłych
Rozgrzewająca, idealna do herbaty lub nasączania biszkoptów. Owocowe nalewki mają to do siebie, że lubimy je głównie ze względu na słodycz. Nic innego nie narzuca tego specyficznego smaku w tak wyśmienity sposób. Niektórym wydaje się, że przygotowanie nalewki należy do trudnych zadań. Nic bardziej mylnego! Domową nalewkę zrobisz w mgnieniu oka, nawet bez wcześniejszej wprawy. Już jesienią będziesz mogła rozkoszować się jej smakiem i wspominać gorące lato.
Na początek należy wydrylować wiśnie, czyli pozbyć się pestek. Tak przygotowane owoce, wraz z sokiem, który wypłynął podczas drylowania, przekładamy do głębokiego naczynia np. kilkulitrowego słoika. Wiśnie zalewamy spirytusem oraz wodą i odstawiamy na około sześciu tygodni. Należy jednak pamiętać, by codziennie lekko potrząsać słojem, by zawartość dobrze się wymieszała. Dobrze również trzymać słój z wiśniami na słonecznym parapecie. Ciepło przyspieszy proces maceracji. Ważne jednak, by nie było tam chłodno.
Po upływie 6 tygodni zlewamy nalewkę do innego, zamykanego naczynia, a owoce pozostawiamy w słoju i zasypujemy cukrem. Ponownie codziennie potrząsamy słojem, aż cukier całkowicie się rozpuści, a z wiśni uzyskamy słodki syrop. Trwa to z reguły maksymalnie 10 dni. Po tym czasie zlewamy syrop z maceracji wiśni i łączymy ze zlaną wcześniej nalewką. Słodki alkohol wystarczy już tylko przefiltrować przez gazę (najlepiej złożoną kilkukrotnie) i przelać do szklanych butelek. Pamiętajmy, by szczelnie zamknąć naczynia z nalewką i odstawić w ciemne miejsce do leżakowania. Po co najmniej miesiącu można zacząć się nią delektować. Z kolei wiśnie warto wykorzystać do ciast i deserów. Są one jednak nasączone alkoholem, dlatego warto zarezerwować ten przysmak dla dorosłych.