Dlaczego pomidory pękają? Winny może być częsty błąd. Zastosuj zasadę trzech liści

Dlaczego pomidory pękają na krzaczku? To pytanie zadaje sobie prawdopodobnie wiele osób, które zajmują się uprawą tych warzyw. Pęknięta skórka to bowiem nie tylko problem natury estetycznej, lecz także zdrowotnej. W takim pomidorze łatwiej mogą się rozwijać różnego rodzaju choroby. Czy da się zapobiec pękaniu pomidorów? Jak najbardziej. Wystarczy, że zadbamy o odpowiednie warunki i wyeliminujemy częsty błąd.

Więcej porad znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Uprawa każdej rośliny niesie ze sobą ryzyko popełnienia pewnych błędów i radzenia sobie z różnego rodzaju problemami. Najważniejsze, to nie zniechęcać się i poszukać rozwiązań, dzięki którym uda się uratować plony, a w przyszłości uniknąć podobnych pomyłek. Jedną z trudności, z którą czasem borykają się osoby uprawiające pomidory, jest pękanie skórki. Wiele osób zadaje sobie wtedy pytanie, co robią nie tak i dlaczego pomidory pękają. Okazuje się, że powodem mogą być dwa błędy, które popełniamy podczas pielęgnacji tych warzyw.

Zobacz wideo Wpływają na libido i potencję, a także zapobiegają nowotworom. Cudowne pomidory!

Dlaczego pomidory pękają? To mogą być błędy w podlewaniu

Pomidory na krzaczku mogą pękać z powodu nie do końca optymalnych warunków, które im zapewniliśmy. Chodzi konkretnie o podlewanie. Jeśli dostarczamy im za mało lub za dużo wody, może się zdarzyć, że na warzywach pojawiają się pęknięcia. 

Wpływ na to, dlaczego pomidory pękają, ma bowiem wilgotność. Zarówno w ziemi, jak i w powietrzu w przypadku warzyw, które są uprawiane pod folią. Ta wilgotność się waha, gdy pomidory są podlewane nieregularnie. Wówczas gdy doświadczyły deficytu wody, a później zostaną obficie podlane, będą zachłannie chłonąć wodę na zapas. Skórka nie nadąża z rozciąganiem się, pęcznieje, a w efekcie - pęka.

Co zrobić, by pomidory nie pękały? Przede wszystkim zatroszczyć się o to, by nie zdarzały się gwałtowane wahania wilgotności. W przypadku upraw tunelowych powinna być ona na poziomie 65 procent. Warzywa powinny mieć regularnie dostarczaną wodę, ale nie należy przesadzać z ilością. Jednocześnie ziemia, w której rosną krzaczki, powinna utrzymywać stałą wilgotność.

Dlaczego pomidory pękają? Może chodzić o liście. Zastosuj zasadę trzech

Nieregularne podlewanie nie jest jedynym możliwym powodem, przez który pomidory pękają. Do przerwania skórki może też dojść w wyniku nieumiejętnego ogławiania warzyw. To zabieg pielęgnacyjny, który polega na ucięciu stożka wzrostu rośliny, czyli szczytu pędu głównego. Ma to pomóc w zahamowaniu zbyt gwałtownego wzrostu krzaczka. 

Co ogławianie ma wspólnego z pękaniem pomidorów? Chodzi o liście. Wśród porad dla ogrodników można bowiem spotkać się ze wskazówką, by zawsze zostawiać przynajmniej trzy liście nad kwiatostanem, który położony jest najwyżej. Dzięki ogławianiu wszystkie owoce będą miały większą szansę dojrzeć, zanim na zewnątrz zrobi się zimno. Zabieg należy przeprowadzić mniej więcej dwa miesiące przed końcem uprawy.

Jak jeszcze można zabezpieczyć się przed pękaniem pomidorów? Wybierać takie gatunki, których skórka jest bardziej odporna na pękanie. To między innymi: Baron F1, tamaris F1, Jawor czy Koneser F1.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.