Kotlety sojowe - najlepszy przepis na klasyk kuchni wegańskiej. Pyszny i zdrowy obiad bez mięsa

Diety wegetariańska i wegańska coraz bardziej zyskują na popularności. Jedną z najbardziej znanych bezmięsnych propozycji są kotleciki sojowe. Oprócz tego, że nie zawierają mięsa, są bogatym źródłem składników odżywczych - dostarczają bowiem dużo błonnika i białka roślinnego. Jakie jeszcze wartości odżywcze kryją w sobie kotlety sojowe? Jak je przygotować i jak podawać?

Soja jest źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, które są bardzo ważnym składnikiem naszej diety - obniżają one stężenie cholesterolu i trójglicerydów, a więc wspomagają nasz układ sercowo-naczyniowy. Jak zatem widać, kotlety sojowe to nie tylko smaczny, ale i zdrowy posiłek!

Zobacz wideo Kotlety jajeczne z brokułami, tradycja w odsłonie "zero waste"

Kotlety sojowe - gotowe czy domowe? Co wybrać?

Wraz z rosnącym zainteresowaniem dietą wegetariańską i dietą wegańską zwiększa się dostępność bezmięsnych produktów w sklepach. Kotlety sojowe pojawiły się jednak w polskich dyskontach już wiele lat temu, a ich popularność nie słabnie. Są tanim pomysłem na obiad, bo 100-gramowa paczka suchych kotlecików kosztuje tylko kilka złotych.

A jeśli mamy czas na gotowanie, możemy przyrządzić kotlety sojowe we własnej kuchni. W sieci można znaleźć różnorodne przepisy na kotlety sojowe. Wybraliśmy dla was najlepszy z nich!

Kotlety sojowe - przepis na szybki, pyszny i zdrowy obiad

Do przygotowania domowych kotletów sojowych będziemy potrzebować:

  • 2 bułek (namoczone w mleku lub wodzie)
  • 2 szklanek soi
  • 5 pieczarek
  • 2 jajek
  • 4 ząbki czosnku
  • 3 cebul
  • 1 natkę pietruszki (pęczek)
  • przyprawy: pieprz, sól, paprykę słodką, paprykę ostrą, majeranek
  • olej do smażenia (najlepiej rzepakowy)

Najważniejszym etapem przygotowania kotlecików sojowych jest namoczenie soi. Dwie szklanki soi zalewamy zimną wodą (minimum 1 litrem) i zostawiamy tak na noc. Rano gotujemy soję do momentu, aż będzie miękka. Po wystudzeniu umieszczamy soję w maszynce do mięsa i mielimy. Następnie mielimy także dwie namoczone wcześniej i odciśnięte bułki. Po zmieleniu soję i bułki dokładnie łączymy ze sobą. W międzyczasie drobno kroimy pieczarki, czosnek oraz cebulę i podsmażamy je na złoty kolor.

Do uzyskanej masy dodajemy pozostałe składniki, czyli przyprawy (tutaj stosujemy zasadę przyprawiania według własnych upodobań), jajka, pietruszkę oraz podsmażone pieczarki, czosnek i cebulę. Wszystkie składniki dokładnie ze sobą łączymy, a następnie formujemy małe kotleciki. Następnie obtaczamy je w bułce tartej i smażymy na rozgrzanym oleju do momentu, aż osiągną piękny złoty kolor.

Jak podawać kotleciki sojowe?

Kotlety sojowe możemy zjeść bez dodatków (z sosem czosnkowym czy ketchupem) albo potraktować je jako zamiennik kotletów mielonych lub schabowych i podać z ziemniakami i mizerią. Jeśli uformowaliśmy mniejsze kotleciki sojowe, bez problemu możemy dodać je jako klopsiki do spaghetti bolognese. Większe możemy pokroić i dodać do tortilli z warzywami. Możliwości podania kotletów sojowych jest naprawdę mnóstwo, a każda z nich jest smakowita!

Więcej o: