Przepis na grzybowe kotlety. Panierowany rarytas z powodzeniem zastąpi tradycyjnego schabowego

Tegoroczne grzybobranie jest wyjątkowo owocne. Nawet teraz, pod konic października w niektórych regionach można wyjść z lasu z koszem pełnym aromatycznych skarbów. Jednym z ciekawszych przepisów jest przygotowanie grzybowych kotletów. Smak przypadnie do gustu nie tylko weganom, ale także zagorzałym fanom mięsa.

Więcej smacznych przepisów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Przepis na grzybowe kotlety o nie lada gratka dla fanów leśnych rarytasów. Kluczowa dla smaku jest chrupiąca panierka i kompozycja aromatycznych przypraw. Tak przygotowane danie zasmakuje zarówno weganom, jak i wielbicieli mięsnych obiadów. 

Grzybowe kotlety - esencja jesieni podana na talerzu

Wyprawy do lasu w tym sezonie często kończą się koszami pełnymi smacznych rarytasów. Grzybobranie w Polsce jest wpisane w kulturę i kultywowane nawet przez młodzież. Poza frajdą, którą dają zbiory, warto pochylić się także nad kunsztem oprawiania i przygotowywania smacznych dań z grzybów. 

Wśród grzybowych smakołyków warto wyróżnić kotlety, które bazują na tym składniku. Jednym z najprostszych sposobów jest podsmażenie ich na maśle lub obtoczenie w panierce. Warto jednak podkreślić, że istotny jest wybór odpowiedniego gatunku. Idealnie sprawdzi się kania, zielonek i rydze. Niektóre rodzaje należy wcześniej podgotować - to gwarantuje, że złe samopoczucie i bóle brzucha nie będą nam doskwierać. 

Jeśli interesuje nas forma à la stek warto sięgnąć po czasznicę olbrzymią lub oczkowaną. Wystarczy pokroić grzyba i podsmażyć na maśle z dodatkiem ziół. Smak i aromat są niepowtarzalne! Innym smacznym pomysłem są grzybowe mielone. Leśne rarytasy można łączyć z kaszami, warzywami czy ugotowanymi ziemniakami. Wystarczy zmielić lub drobno posiekać grzyby, połączyć z wybranymi dodatkami, obtoczyć delikatnie w bułce tartej i usmażyć. 

Zobacz wideo Tarta z kurkami - o, kurka! Ale dobre!

Przepis na chrupiące i złociste kotlety z kani

Składniki: 

  • kapelusze kani,
  • bułka tarta,
  • mleko,
  • jajko,
  • sól,
  • pieprz, 
  • olej, 
  • masło.

Sposób przygotowania:

  1. Oczyszczony kapelusz kani moczymy w jajku z dodatkiem trzech łyżek mleka, soli i pieprzu. 
  2. Grzyb dokładnie panierujemy w bułce tartej. 
  3. Smażymy na rozgrzanym oleju z dodatkiem masła z obu stron na złoty kolor. 
  4. Kanie podajemy z ulubionymi dodataki - zieleniną, sosami na bazie śmietany lub standardowo z ziemniakami i surówką. 
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.