Tych grzybów nie zbieraj. Możesz słono za to zapłacić

Kiedy wybieramy się na grzybobranie, wytężamy wzrok w poszukiwaniu pięknych okazów. Jednak są grzyby, które powinny jedynie cieszyć nasze oczy, ponieważ zerwanie ich może nieść za sobą poważne konsekwencje, nie zawsze zdrowotne. Podpowiemy, których grzybów nie zbierać, by nie dostać mandatu.

Więcej porad grzybowych znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo

Każdy doświadczony grzybiarz doskonale wie, jakie grzyby powinny lądować w jego koszyku, a które lepiej omijać z różnych powodów. Najczęściej powodem zostawienia grzyba jest fakt, że jest trujący albo niejadalny. Grzybiarze zostawiają także starsze lub zniszczone okazy, żeby rozsiewały zarodniki. Jednak jest jeszcze jeden powód, dla którego znawcy tematu nie zbierają grzybów, nawet tych jadalnych.

Tych grzybów nie należy zbierać. Powód jest bardzo ważny

W Polsce występuje ponad 50 gatunków grzybów chronionych lub chronionych częściowo. Za zbieranie tych grzybów lub niszczenie grzybowisk grozi mandat w wysokości nawet do pięciuset złotych. Część z tych grzybów jest jadalna, a nawet bardzo ceniona za smak. Tak jest choćby w przypadku smardzów lub borowików złotobrązowych. Pod ochroną jest także zagrożony całkowitym wymarciem borowik szatański, wszystkie gwiazdosze, niektóre sarniaki i wszystkie kolczakówki. Dlatego gdy spotkasz na swojej drodze grzyby, które wydają się wyjątkowe, dziwne lub widzisz je po raz pierwszy, zrób zdjęcie i upewnij się, że dane okazy nie są objęte ochroną. Warto także na grzyby chodzić z aktualnym atlasem grzybów - to naprawdę przydatna rzecz.

Borowik szatański pod ścisłą ochronąBorowik szatański pod ścisłą ochroną istockphoto.com / weinkoetz

Gwiazdosz frędzelkowanyGwiazdosz frędzelkowany FotoLot / Shutterstock

Smardz jadalny zwany również zwyczajnym (Morchella esculenta)Smardz jadalny zwany również zwyczajnym (Morchella esculenta) fot. Andreas Kunze/Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0

Kolczakówka piekącaKolczakówka piekąca Julija Kumpinovica / shutterstock

Mandaty za grzyby. Miejsce też ma znaczenie

Mandat możesz dostać także wtedy, kiedy zbierasz grzyby w nieodpowiednim miejscu. Niestety, duża część grzybiarzy popełnia ten błąd najczęściej ze zwykłej nieświadomości. Grzybów nie wolno zbierać przede wszystkim na terenach parków narodowych. Nawet gdybyśmy na swojej drodze spotkali prawdziwe morze przepięknych borowików, podczas spaceru po parku narodowym nie możemy zabrać nawet jednego, najmniejszego z nich. Niedozwolone jest także zbieranie grzybów w prywatnych lasach oraz na prywatnych posesjach. Na zbieranie grzybów musisz uważać także podczas wycieczek do innych państw. W niektórych państwach zbieranie grzybów jest ograniczone, w innych krajach takich jak Belgia czy Holandia, grzybobranie jest całkowicie zabronione. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA