Przepis na karpatkę wcale nie jest taki trudny, jak mogłoby się wydawać. Choć bez problemu można dziś kupić "gotowca" z proszku lub cukierni, to gwarantujemy, że nic nie pobije smaku domowego wypieku. Tradycyjne polskie ciasto składa się z warstw parzonego ciasta ptysiowego oraz wypełnienia w postaci kremu na bazie budyniu waniliowego. Chrupiące ciasto i słodki krem dostarczają nieziemskich wrażeń smakowych.
Karpatka jest znana w Polsce od wielu dekad. Jej nazwa pochodzi od łańcucha górskiego, który przebiega m.in. przez Polskę, Rumunię i Słowację. Pofałdowane płaty ciasta przypominają kształtem krajobraz górski. Na przygotowanie smakowitego ciasta trzeba poświęcić łącznie około półtorej godziny. Pewne jest jednak, że czas spędzony w kuchni będzie dobrą inwestycją dla podniebienia.
Składniki na ciasto:
Składniki na krem:
Ciasto na karpatkę zacznij od zagotowania w garnku wody razem z masłem i solą. Kiedy masło się roztopi, zdejmij rondel z palnika. Wsyp mąkę tortową i dokładnie zamieszaj. Postaw garnek z powrotem na ogniu i zacznij podgrzewać powstałą masę, nie zapominając o tym, by od czasu do czasu zamieszać. Po pięciu minutach odstaw ją do ostudzenia.
Wbij po kolei jajka i miksuj do połączenia składników. Wsyp całe opakowanie proszku do pieczenia i wymieszaj. Przygotuj blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Wylej na nią połowę masy i dokładnie rozprowadź ją po całej powierzchni. Na koniec wstaw formę do piekarnika rozgrzanego do 210 st. Celsjusza i piecz przez 15-20 minut. Ciasto będzie gotowe, kiedy wyrośnie i utworzą się z niego charakterystyczne wzniesienia. Drugą część masy upiecz dokładnie w ten sam sposób.
Kiedy blaty parzonego ciasta będą już gotowe, zajmij się kremem budyniowym. Do rondla wlej 400 ml mleka z cukrem zwykłym i waniliowym. Całość zagotuj, a pozostałe 100 ml mleka wymieszaj z mąką ziemniaczaną i pszenną oraz z żółtkiem. Powstałą mieszankę przelej do gotującego się mleka. Mieszaj do momentu, aż masa zgęstnieje. W dalszym kroku zdejmij garnek z palnika. Wierzch naczynia zakryj folią spożywczą, a następnie odstaw je do ostudzenia.
Do ostudzonego budyniu dodaj miękkie, wyjęte z lodówki godzinę wcześniej masło. Wszystkie składniki zmiksuj do uzyskania jednolitej, gładkiej masy kremowej. Krem budyniowy wyłóż na spód jednego z blatów i przykryj go drugim. Na koniec możesz dodatkowo oprószyć pyszne ciasto cukrem pudrem. Tradycyjna karpatka jest już gotowa do podania na talerze. Smacznego! Więcej podobnych tematów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl