Pierogi z kapustą i grzybami w klasycznej odsłonie. Postaw na idealne ciasto z przepisu babci

Klasyką tradycyjnej, polskiej kuchni są oczywiście pierogi w rozmaitych odsłonach - od słodkich, tych z owocami po te z mięsem czy ruskim farszem. Jesienią jednak najlepiej smakuje wersja z kapustą i grzybami. Tu króluje prostota i obłędna jakość składników, dlatego warto postawić na dorodne skarby prosto z lasu.

Pierogi to kultowe danie, które zasługuje na szczególne wyróżnienie. Podajemy je na wiele smacznych sposobów, najczęściej dodając do farszu sezonowe produkty. Latem są to jagody czy truskawki zaś jesienią grzyby, soczewica czy kapusta. Nic jednak nie może konkurować z farszem z dodatkiem grzybów.

Te pierogi z kapustą i grzybami smakują obłędnie - sekret tkwi w cieście 

Pierogi to nasze kulinarne dobro narodowe. Żaden przepis nie zastąpi jednak babcinej receptury przygotowywanej ze swojskich składników ze szczyptą miłości. O tej porze roku najlepiej wybrać wersję z kapustą i grzybami - farsz z naszego przepisu to prawdziwy majstersztyk. Obejdzie się jednak bez kombinowania i eksperymentów - szczególną uwagę warto jednak poświęcić proporcjom w cieście, to klucz do sukcesu!

Ciasto na pierogi to przysłowiowa bułka z masłem. Jeśli chcesz, by było sprężyste, miękkie i smaczne zastosuj metodę babci. Ważnym elementem jest energiczne wyrabianie ciasta, później należy dać mu około 20 minut na leżakowanie, najlepiej pod nagrzaną, szklaną miską. Dzięki tej metodzie będzie delikatne i sprężyste. Później wystarczy je cienko rozwałkować, wyciąć koła, hojnie nadziać farszem i estetycznie zlepić. 

Zobacz wideo Katarzyna Bosacka pokazuje swój przepis na pierogi. Jaki? "Najlepszy, bo szybki"

Pierogi z kapustą i grzybami w klasycznej odsłonie

Składniki na farsz:

  • 500 g kiszonej kapusty,
  • 70 g suszonych grzybów,
  • cebula,
  • sól,
  • pieprz,
  • ziele angielskie,
  • liść laurowy,
  • olej.

Składniki na ciasto: 

  • 3 szklanki mąki,
  • szklanka wody,
  • szczypta soli.

Sposób przygotowania: 

  1. Zacznij od namoczenia grzybów - najlepiej zrobić to wieczorem, dzień wcześniej. Tak przygotowane przelewamy do garnka i obgotowujemy, aż będą miękkie. Grzyby następnie odcedzamy i drobno kroimy. 
  2. Do farszu potrzebna będzie także kapusta. Odciśnij ją z nadmiaru soku, przełóż do garnka i zalej wodą. Gotuj z dodatkiem ziela angielskiego i liścia laurowego, do miękkości.
  3. Kapustę starannie odsącz, poszatkuj i dodaj do wcześniej przygotowanych grzybów. Całość dopraw solą i pieprzem - najlepiej grubo mielonym. 
  4. Teraz pora na ciasto. Na stolnicę lub blat przesiej mąkę, uformuj kopczyk. Dodaj szklankę wody i sól. Całość energicznie zagniataj, aż powstanie gładkie i elastyczne ciasto. Uformuj z niego kulę, przykryj nagrzaną, szklaną miską lub czystą, bawełnianą ściereczką i odłóż na 30 minut leżakowania. 
  5. Po tym czasie ciasto cienko rozwałkuj. Wytnij koła, nałóż farsz i przejdź do lepienia pierogów. 
  6. Tak przygotowanie pierogi gotujemy w osolonym wrzątku lub odpowiednio mrozimy.
Więcej o: