Wsyp pół łyżeczki do wody i spryskaj borówkę. Mszyce szybko uciekną za płot do sąsiada

Mszyce bywają prawdziwym utrapieniem i to w przypadku wielu uprawianych w ogrodach roślin. Przedmiotem ich zainteresowania są także borówki. Sieją spustoszenie i sprawiają, że krzewy marnieją i nie owocują. Jak je zwalczyć? Sprawdź, co na mszyce na borówkach będzie najlepsze.

Mszyce nie bez powodu uważane są za jedne z najbardziej uciążliwych szkodników w ogrodach. Wcinają nie tylko krzewy ozdobne, lecz także rośliny uprawne, takie jak czereśnie, truskawki czy właśnie borówki amerykańskie. Żerują najczęściej na młodych liściach i pędach. Owady te pozbawiają je soków, pożerają owoce, a nawet niszczą korzenie. Do tego pozostawiana przez nie spadź, czyli charakterystyczna wydzielina, jest pożywką dla grzybów. Osłabione przez szkodniki rośliny stają się podatne na choroby. Inwazja sprawi więc, że krzewy przestaną rosnąć, słabo owocują, a dodatkowo przez mszyce jagody nie nadają się do jedzenia.

Zobacz wideo Czy rośliny lubią earl greya? Rosną po nim jak na drożdżach!

Co na mszyce na borówkach? Wypróbuj ten domowy oprysk

Do oprysku na szkodniki najlepiej jest stosować mikstury bezpieczne dla środowiska, a przede wszystkim dla nas, chodzi przecież o jadalne owoce. Możesz spokojnie sięgnąć po domowe opryski, do których przygotowania potrzebujesz tylko kilku dostępnych w niemal każdym domu produktów.

Jednym ze skutecznych sposobów na mszyce jest oprysk z sody oczyszczonej i wody. Na litr wody wystarczy pół łyżeczki. Nie przekraczaj tej dawki, nadmiar sody może bowiem zaszkodzić borówce. Taką miksturę przelej do butelki ze spryskiwaczem i porządnie wstrząśnij przed użyciem. Dodatkowo możesz dodać kilka kropel płynu do mycia naczyń (zwróć jednak uwagę na skład) lub oliwy. Pryskaj krzewy co 3-4 dni do momentu, aż wszystkie szkodniki nie znikną.

borówka amerykańskaborówka amerykańska Liudmila Chernetska / Getty Images/istock.com

Jak pozbyć się mszyc z borówki amerykańskiej? Nie tylko soda

To niejedyny domowy oprysk na mszyce na borówce amerykańskiej. Ważne, by zabieg przeprowadzać wczesnym rankiem lub wieczorem i nie robić tego w pełnym słońcu. Do oprysku możesz też zastosować:

  • Czosnek - kilka ząbków czosnku rozgnieć i wrzuć do słoika, zalej litrem wody i odstaw na 24 godziny. Przecedź i spryskaj krzewy.
  • Pokrzywę - do oprysku możesz wykorzystać rozcieńczoną gnojówkę w proporcji 1:20 lub rozcieńczony napar z suszonych liści pokrzywy, który odstawia się do sfermentowania na kilka dni.
Stosujesz domowe mikstury w uprawie roślin?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.