-
Dla Francuza to największy rarytas, dla Polaka żyła złota. Ile można zarobić na ślimakach?
Ślimak winniczek to przysmak, którym zajadają się nie tylko Francuzi, lecz także Włosi, Hiszpanie, a nawet Czesi. Od kilku lat Europę podbijają mięczaki z Polski. Zbierać je można jednak tylko przez sześć tygodni w roku. Ile płacą za ślimaki w Polsce?
-
Wrzucam do ciasta drożdżowego sekretny składnik. Może stać tydzień i dalej będzie wilgotne
Ciasto drożdżowe to prawdziwy klasyk na deser lub słodkie śniadanie, ale ma jedną wadę - szybko wysycha. Na szczęście istnieje rozwiązanie. Wystarczy, że dodasz pewien składnik, a będzie idealne nawet przez kilka dni. Co zrobić, żeby ciasto drożdżowe było wilgotne?
-
Pizza i pieróg w jednym. Tym farszem nawet Włoch by nie pogardził. Aż ślinka cieknie
Pizza ma swoich wiernych fanów, podobnie jak pierogi. O tym, że to pyszne propozycje nie tylko na obiad, chyba nikogo nie trzeba przekonywać. A co, gdyby połączyć jedno z drugim? Włosi wpadli na to już w XIX wieku. Ten przepis na calzone zwali cię z nóg.
-
Mega okazja w Biedronce! Wędliny i soki zgarniesz ZA DARMO. Wprowadzili limity. Co na to Lidl?
Niektóre produkty zawsze warto mieć w zapasie. Nadchodzące promocje w sklepach to doskonała okazja, by uzupełnić domowe spiżarki i lodówki. A jest w czym wybierać, bo dyskonty znów zaskoczyły wyjątkowymi okazjami. Sprawdź, jakie promocje w tym tygodniu w sieci Biedronka, Lidl i Netto warto upolować.
-
Masz dość jajecznicy? Zrób jajka po benedyktyńsku. Po takim śniadaniu poczujesz się jakby luksusowo
Jajka to najprawdopodobniej, obok kanapek i owsianek, jeden z najczęstszych wyborów na śniadanie. Hitem w restauracjach i hotelach są te w wersji w koszulce z sosem holenderskim. Jak zrobić jajka po benedyktyńsku? Przepis, wbrew pozorom, jest banalnie prosty.
-
Już nie wyrzucam i nie marnuję. Wrzucam na 20 minut do garnka i zupa z sałatki jarzynowej gotowa
Zupa z sałatki jarzynowej to idealny sposób na wykorzystanie świątecznych resztek. Nie wyobrażamy sobie bez niej rodzinnych uroczystości, ale zwykle po wszystkim zostajemy ze sporym zapasem. Co wtedy? Niektórzy zagryzają zęby i dojadają resztki, inni wyrzucają do śmieci. Jest jednak lepszy sposób.
-
Zapomnij o jabłkowym. Ten obniży cukier, zbije cholesterol i poprawi trawienie. Zrobisz go w domu
O occie jabłkowym i jego właściwościach słyszała zapewne większość. Mniej popularną, choć równie prostą w przygotowaniu i cenną dla zdrowia wersją jest ocet z gruszek. Sprawdzi się na co dzień jako przyprawa w kuchni, ale też jako panaceum na różne dolegliwości. Jak zrobić ocet gruszkowy?
-
Czy miód może się zepsuć i przeterminować? Pszczelarz rozwiewa wątpliwości. Niektórzy będą zdziwieni
Czy miód może się zepsuć? W wielu domach jeden słoik potrafi stać w kuchennej szafce nawet przez wiele miesięcy. Dobrej jakości produkt potrafi sporo kosztować, nic więc dziwnego, że gdy zauważamy zmiany w jego konsystencji, zaczynamy się zastanawiać, czy wciąż nadaje się do spożycia. Na co uważać?
-
Dla wielu osób to jedno i to samo. Kiedy gotujesz rosół, a kiedy bulion i wywar? Różnice są spore
Wywar, bulion i rosół to nazwy, które często na co dzień stosujemy zamiennie. Co prawda mają sporo wspólnych cech, przyrządzane są też w podobny sposób i z podobnych składników, jednak wbrew pozorom nie są tym samym. Czym się różnią i do czego można je wykorzystać?
-
Już nie kupuję ani serków, ani wędliny. Kanapki jadam tylko z tym smarowidłem. Gotowe w 5 minut
Awokado to dziś jedno z najpopularniejszych owoców świata, choć spożywane jest raczej jako warzywo, np. pokrojone w plasterki i serwowane na tostach. Świetnie nadaje się też jako smarowidło do chleba zarówno na śniadanie, jak i na kolację. Jak zrobić najprostszą pastę z awokado?
-
Zapomnij o patelni. Placki ziemniaczane pieczone w piekarniku wychodzą dwa razy bardziej chrupiące
To jedno z uwielbianych polskich dań, ale sięgamy po nie rzadko, bo przez smażenie na głębokim tłuszczu ą ciężkostrawne i wysokokaloryczne. Na szczęście jest na to rozwiązanie. Placki ziemniaczane pieczone w piekarniku wychodzą chrupiące i po prostu boskie.
-
Mówi się o nim "polska oliwka". Konfitura wychodzi pyszna. Pomaga też na przeziębienie i w odchudzaniu
Rośnie w lasach, w ogrodach i na łąkach, a jego owoce przypominają żurawinę, ale w smaku są już bardziej podobne do kwaśnej wiśni. Choć należą do jednych z najzdrowszych na świecie, w Polsce są niemal zupełnie zapomniane. Co można zrobić z derenia jadalnego?
-
Ile soli do kiszenia kapusty? Babcia zawsze powtarzała: "uważaj na łyżkę". Miała rację
Kiszona kapusta w polskiej kuchni wykorzystywana jest od dawna i na wiele różnych sposobów. To prawdziwa kopalnia witamin, a jej przygotowanie w domu nie należy do skomplikowanych. Łatwo jednak o błąd, który zepsuje cały efekt. Ile soli do kiszenia kapusty, by wyszła idealna?
-
Polacy wyrywają jako chwasty, a to bezcenne warzywo. Liście możesz wrzucić do zupy albo sałatki
Żółtlica jest pospolicie widywana w Polsce i przez wielu traktowana jak uporczywy i niechciany chwast. Okazuje się jednak, że ta niepozorna roślina to bezcenny skarb nie tylko dla zdrowia. Możesz po nią sięgać także w kuchni. Na co działa żółtlica i jak ją jeść?
-
Borowiki wynoszą koszami, a pomijają prawdziwy skarb. Czuć go już na kilometr. Jest lepszy od rydza
Grzyb krówka to jeden z najbardziej charakterystycznych grzybów w polskich lasach, a mimo to często pomijany i ignorowany przez wielu grzybiarzy. To spory błąd, tracimy bowiem przy tym prawdziwy skarb. Czy grzyby krówki są jadalne? Jak go rozpoznać i jak przyrządzić mleczaja smacznego?
-
Ziemniaki? Nie tym razem. Do obiadu podaj to zapomniane warzywo. Nie pójdzie ci w boczki
Co do obiadu jako dodatek? Dla większości pierwszą odpowiedzią są ziemniaki i nic dziwnego, to przecież wciąż nieodłączny punkt na polskich talerzach i to w wielu wydaniach. A co, gdyby kartofle zastąpić innym warzywem, równie smacznym, ale zdrowszym?
-
Włoskie ciasto 12 łyżek jest lepsze niż babka cytrynowa. Przepis przywiozłam prosto z Mediolanu
Co można szybko i łatwo upiec? Puszyste, proste, o cytrynowym aromacie, ekspresowe ciasto 12 łyżek to deser, który zawsze się udaje. Nie potrzebujesz do niego wagi i dokładnego odmierzania składników. Wystarczy ci łyżka i 15 minut roboty.
-
Wygląda dziwnie i ma śmieszną nazwę. Grzybiarze nawet na niego nie patrzą, a szkoda. Jest przepyszny
Niektóre grzyby są traktowane jak leśne złoto, szukane i pożądane przez każdego grzybiarza, któremu śnią się kosze pełne kani, prawdziwków i podgrzybków. Są też takie, które na grzybobraniu omijamy wzrokiem. Należy do nich siniak, grzyb, który zaskakuje "smerfnym" wyglądem. Czy można go jeść?
-
Ta zupa z dyni rozgrzeje lepiej niż ciepły kocyk. Sekret tkwi w jednym kroku. Nie pomijaj go
Zupa z pieczonej dyni to idealna propozycja na jesień. Aromatyczna, rozgrzewająca, pełna kolorów i szybka, choć wymagająca odrobiny pracy potrawa świetnie sprawdzi się w chłodniejszy dzień. Jeśli nie wiesz, co zrobić z dyni, to wypróbuj ten przepis.
-
Poszłam do piwnicy i znalazłam ogórki sprzed lat. Czy wciąż są dobre? 2 zmiany i wszystko jasne
Koniec lata i jesień to moment, w którym wiele osób uzupełnia zapasy w spiżarkach i robi przetwory na zimę. Często wiąże się to z porządkami na półkach i znajdywaniem np. ogórków sprzed roku. Jak długo mogą stać ogórki kiszone w słoikach? Czy mają datę ważności?