Kapustę i arbuza kupisz tylko w całości? Nie wszędzie godzą się na krojenie. A jak w Biedronce?

Sporo osób zgodzi się, że nie ma nic lepszego niż kawałek arbuza czy melona w ciepły dzień. Często pojawia się jednak problem, czyli zbyt duża porcja. Rozwiązaniem jest kupienie owoców w kawałku. Nie zawsze jednak sklepy patrzą przychylnym okiem na porcjowanie nie tylko arbuzów i melonów, lecz także główek kapusty czy selera. Czy w markecie przekroją nam owoce i warzywa?

Niektóre markety i sklepy, takie jak Lidl, wprost podkreślają, że nie porcjują owoców i warzyw na życzenie klientów, tłumacząc to względami higienicznymi. Inne robią to, choć czasem dotyczy to wyłącznie arbuzów i melonów w sezonie letnim. Problem zbyt dużych gabarytów w porównaniu do potrzeb dotyczy też innych produktów, takich jak kapusta czy korzeń selera. Teoretycznie, gdy takie owoce i warzywa sprzedawane są na wagę, nie powinno być problemów. Mimo to praktyka bywa różna. Co w przypadku Biedronki?

Zobacz wideo Arbuz w zamrażarce? Nigdy w życiu! Zobacz, co i jak mrozić

Krojenie arbuza, kapusty i melona w sklepie. Co, kiedy sklep odmawia?

Interia postanowiła zadać to pytanie sieci sklepów Biedronka. - W przypadku dużych owoców i warzyw oferujemy możliwość ich porcjowania. Nasi pracownicy, którzy są dodatkowo przeszkoleni w zakresie obowiązków związanych ze stoiskiem warzyw i owoców, na życzenie klientów porcjują duże warzywa i owoce takie jak arbuzy, melony, ananasy, selery czy kapusta - tłumaczył Michał Matolicz, mł. menedżer ds. projektów operacyjnych w sieci Biedronka.

Latem arbuzy, ananasy i melony porcjowane są na bieżąco. Nie ma obowiązującej w sklepie listy produktów, które klient może zakupić po porcjowaniu. Można jednak przyjąć, że zasada ta dotyczy produktów o dużych gabarytach, a nie jabłek czy gruszek. Klient może w każdej chwili poprosić o przekrojenie produktu, co jednak w sytuacji, gdy w sklepie usłyszy odpowiedź odmowną? Warto wtedy spytać o powód odmowy i poprosić kierownika sklepu o wyjaśnienie.

Już nie będziesz się zastanawiać nad dobrym prezentem na pierwszą komunię świętą. Kup dziecku arbuza
Już nie będziesz się zastanawiać nad dobrym prezentem na pierwszą komunię świętą. Kup dziecku arbuza unsplash.com / Nik

Jak przechowywać arbuza, melona, seler czy kapustę? Nie wszystko można mrozić

Co, gdy sklep nie kroi, a my nie mamy mocy przerobowych, by zjeść owoc na raz? Odpowiednio przechowywany arbuz może wytrzymać nawet dwa tygodnie. Szczelnie zawiń go folią i umieść na osobnej półce w lodówce. Owoc pokrojony w kostkę i pozbawiony skórki zamknij w osobnym pojemniku, najlepiej szklanym. Przepołowionego lub pokrojonego melona owiniętego w folię możesz przechowywać w lodówce ok. 3-4 dni. Zarówno arbuza, jak i melona lepiej nie mrozić. Seler możesz bez problemu poporcjować i wrzucić do zamrażalnika. Co z kapustą? Tu również nie ma problemu z przechowywaniem w zamrażalniku. Możesz mrozić liście w całości, np. do gołąbków, ale też posiekaną. Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.

Więcej o: