Kuchenka mojej babci ma 50 lat, a lśni czystością, jakby była nowa. Wszystko dzięki tej paście

Brudna kuchenka to zmora każdej gospodyni i każdego gospodarza domu. Uporczywe plamy od oleju czy przypalenia nierzadko sprawiają nam wiele trudności. Warto wówczas sięgnąć nie po sklepowe chemikalia, a sprawdzone domowe preparaty. Poniższy trik zaoszczędzi ci sporo czasu i nerwów.

Kuchnia to w większości domów najszybciej brudzące się pomieszczenie. Nic w tym dziwnego - trudno w końcu, aby przygotowywanie kilku posiłków dziennie nie przyniosło ani jednej plamy na powierzchni blatu, sprzętu i podłogi. 

Zobacz wideo Płyn do zakurzonych powierzchni. Meble będą pachnące i błyszczące

Jak wyczyścić brudną kuchenkę? Babcia zdradziła mi swój patent

Najmniej lubianym elementem do sprzątania jest kuchenka, zarówno gazowa, jak i elektryczna. Dotarcie do jej wszystkich zakamarków i zabrudzeń bywa niekiedy karkołomne. Po co jednak utrudniać sobie życie, gdy można skorzystać ze starego patentu naszych mam i babć? 

Niezawodnym sposobem na ubrudzoną kuchenkę w moim domu jest prosta pasta z sody oczyszczonej i wody. Aby ją uzyskać, wystarczy wsypać do miseczki kilka łyżek sody, a następnie zalać ją odrobiną wody. Po wymieszaniu powinno się otrzymać miksturę o konsystencji pasty. Teraz wystarczy nałożyć ją na zabrudzenia i pozostawić na godzinę. Po tym czasie należy przemyć powierzchnię kuchenki wilgotną gąbką - i gotowe! Co ciekawe, tę samą pastę możesz też wykorzystać do wyczyszczenia fug podłogowych. W tym celu najlepiej nakładać ją starą szczoteczką do zębów.

Domowe sposoby na plamy w kuchni. Nie musisz kupować chemii

Jeśli problem stanowi brudny ruszt w kuchence, warto zastosować domowy preparat z wody i soku z cytryny. Kwaskowa mieszanka doskonale poradzi sobie nawet z najbardziej uporczywymi, zaschniętymi zabrudzeniami. Żeliwne kratki w kuchence gazowej doskonale wyczyścisz ciepłą wodą wymieszaną z octem i pastą z sody oczyszczonej, a z lekkimi zabrudzeniami świetnie upora się zwykły płyn do mycia naczyń. 

Chemiczne preparaty do mycia kuchni - zasady bezpieczeństwa

Jeśli powyższe metody zawiodą - co jest wątpliwe - możesz sięgnąć po gotowe preparaty z półek sklepowych. Korzystając z nich, pamiętaj jednak o zachowaniu ostrożności. Produkty te zawierają bowiem w składzie substancje o różnym działaniu, niekiedy nawet żrącym. Przed przystąpieniem do sprzątania, załóż na ręce rękawice ochronne, a po zastosowaniu detergentów, przemyj oczyszczoną powierzchnię ścierką nasączoną wodą z mydłem. Pamiętaj też o wywietrzeniu pomieszczenia. Zapach ostrych substancji może prowadzić do podrażnienia śluzówki nosa. Ponadto istotne jest, aby trzymać chemikalia szczelnie zamknięte, z dala od dzieci i zwierząt.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.