Kiedy najlepiej robić ogórki na zimę? Cóż, nie istnieje jedna, konkretna data i nie polecimy ci zaznaczenia konkretnego dnia w kalendarzu czerwonym kółeczkiem. Sezon na ogórki trwa od połowy czerwca do połowy sierpnia, chociaż nie ma co do tego reguły. Przyjęło się, że ogórki najlepsze do kiszenia to te młode, które rosły, gdy była odpowiednia pogoda - nie mogło być sucho. To właśnie lipcowe i wczesnosierpniowe ogórki są najlepsze, więc to ostatni dzwonek, by zająć się kiszeniem na zimę.
Oczywiście ogórki gruntowe mogą pojawiać się jeszcze we wrześniu, jednak zwykle nie są już tak soczyste, dlatego warto wykorzystać ostatni moment i zabrać się za kiszenie jeszcze dziś. Warto też wiedzieć, jakich błędów nie popełniać, kiedy mamy w planach domowe kiszone ogórki.
Pierwszym z nich jest zrywanie ich w upał. Najlepiej zrywać ogórki rano, kiedy ostre promienie słońca jeszcze nie wysuszyły warzyw. Warto też wiedzieć, by przed kiszeniem namoczyć je przez ok. 2 godziny w zimnej wodzie - dzięki temu będą jędrne i chrupiące. Ważne jest też, by przed upchnięciem w słoiki przeprowadzić selekcję ogórków. Odrzuć ogórki pożółkłe, na których są plamy lub uszkodzenia. Nawet jeden taki ogórek może zepsuć całą kiszonkę. Musisz także wiedzieć, że proces fermentacji zachodzi najlepiej, kiedy jest w miarę ciepło - kiedy dni i wieczory stają się chłodniejsze pod koniec lata, ogórki będą potrzebowały więcej czasu.
Składniki: