Kiedy najlepiej kisić ogórki na zimę? Uważaj, bo przegapisz ostatni moment

Polacy uwielbiają kiszonki i w zależności od sezonu na dane warzywa, nasze kuchnie i spiżarnie niemal toną w najróżniejszych słoikach. Zdecydowanie naszą ulubioną kiszonką są ogórki i trudno nam sobie wyobrazić codzienne gotowanie bez nich. Jednak ogórków nie można kisić, kiedy się chce. W takim razie kiedy kisić ogórki na zimę? Uważaj, bo za chwilę minie na to czas.

Kiedy najlepiej robić ogórki na zimę? Cóż, nie istnieje jedna, konkretna data i nie polecimy ci zaznaczenia konkretnego dnia w kalendarzu czerwonym kółeczkiem. Sezon na ogórki trwa od połowy czerwca do połowy sierpnia, chociaż nie ma co do tego reguły. Przyjęło się, że ogórki najlepsze do kiszenia to te młode, które rosły, gdy była odpowiednia pogoda - nie mogło być sucho. To właśnie lipcowe i wczesnosierpniowe ogórki są najlepsze, więc to ostatni dzwonek, by zająć się kiszeniem na zimę. 

Zobacz wideo Nie tylko ogórki można kisić. Zobacz nasze wideo

Kiedy najlepiej kisić ogórki na zimę?

Oczywiście ogórki gruntowe mogą pojawiać się jeszcze we wrześniu, jednak zwykle nie są już tak soczyste, dlatego warto wykorzystać ostatni moment i zabrać się za kiszenie jeszcze dziś. Warto też wiedzieć, jakich błędów nie popełniać, kiedy mamy w planach domowe kiszone ogórki.

Pierwszym z nich jest zrywanie ich w upał. Najlepiej zrywać ogórki rano, kiedy ostre promienie słońca jeszcze nie wysuszyły warzyw. Warto też wiedzieć, by przed kiszeniem namoczyć je przez ok. 2 godziny w zimnej wodzie - dzięki temu będą jędrne i chrupiące. Ważne jest też, by przed upchnięciem w słoiki przeprowadzić selekcję ogórków. Odrzuć ogórki pożółkłe, na których są plamy lub uszkodzenia. Nawet jeden taki ogórek może zepsuć całą kiszonkę. Musisz także wiedzieć, że proces fermentacji zachodzi najlepiej, kiedy jest w miarę ciepło - kiedy dni i wieczory stają się chłodniejsze pod koniec lata, ogórki będą potrzebowały więcej czasu.

Przepis na ogórki kiszone - zrób je, póki jest czas

Składniki:

  • ogórki gruntowe, najlepiej średnie i podłużne,
  • czosnek (po 3 ząbki do każdego słoika),
  • korzeń chrzanu (po 2-3 niewielkie kawałki do każdego słoika),
  • gałązka kopru z baldachem (po jednej do słoika),
  • liście dębu, wiśni lub czarnej porzeczki (opcjonalnie po 2-3 do słoika),
  • liść laurowy (opcjonalnie po jednym do słoika),
  • solanka: na jeden litr wody przypada jedna pełna łyżka soli kamiennej.

Sposób wykonania:

  1. Ogórki oczyść i namocz w zimnej wodzie. Kiedy się moczą, przygotuj słoiki. Najlepiej, gdyby były wyparzone, zakrętki także. W tym czasie przygotuj też resztę składników.
  2. Na dno każdego słoika połóż odpowiednią ilość chrzanu, czosnku, dodaj listek laurowy oraz liście dębu lub porzeczki, jeśli ich używasz.
  3. Następnie włóż ogórki do słoików. Pamiętaj, żeby układać je pionowo i najlepiej dość ciasno. Na wierzchu połóż zgiętą gałązkę kopru.
  4. Ogórki zalej ciepłą solanką i szczelnie zakręć słoiki. Pozostaw je na kilka dni w temperaturze pokojowej, a kiedy zmienią kolor, możesz przenieść je do piwnicy.
Więcej o: