Polacy uwielbiają gołąbki. Na naszych stołach bardzo często pojawiają się kapuściane zawijasy z farszem z mięsa i ryżu, kaszy lub nawet ziemniaków. Grecy także lubią podobną potrawę. Może nie jest to idealne odzwierciedlenie naszych gołąbków, ale oni też owijają aromatyczny farsz liśćmi. Jednak nie kapusty. To pierwsza i chyba najważniejsza różnica między tymi daniami.
Zobacz wideo Gołąbki bez zawijania. Zobacz, jak łatwo je zrobić
Dolmades robi się z marynowanych lub kiszonych liści winogron. W związku z tym od razu możemy zauważyć też drugą różnicę - greckie dolmades są dużo mniejsze, zaledwie na dwa gryzy. Kolejną, trzecią różnicą, jest farsz. Grecy stawiają na ryż, owszem, ale wybierają mięso baranie i dodają mnóstwo ziół. Nie duszą też swojej potrawy w sosie pomidorowym, jak u nas, tylko hojnie polewają ją oliwą. Muszę przyznać, że greckie gołąbki oczarowały mnie smakiem i lekkością - nie czuję się po nich tak ciężko, jak po tradycyjnych ze wzdymającą kapustą.
Dużo lepsze niż polskie. Jak zrobić greckie gołąbki?
Składniki:
- ok. 50-60 marynowanych liści winogron (dostaniesz je w większych marketach),
- ok. 3/4 szklanki krótkoziarnistego ryżu, najlepiej sprawdzi się ryż do risotto,
- ok. 400 g mielonej jagnięciny lub baraniny,
- 2 cebule,
- 4 niewielkie ząbki czosnku,
- 1 średni pęczek pietruszki albo kolendry,
- dobrej jakości oliwa z oliwek,
- pęczek świeżej mięty,
- 2 dojrzałe pomidory,
- dwie cytryny,
- sól, pieprz, oregano, odrobina kminu rzymskiego, listki laurowe, gałka muszkatołowa.
Greckie dolmades - sposób wykonania:
- Zajmij się farszem. Na patelni rozgrzej niewielką ilość oliwy i zeszklij na niej drobno posiekaną cebulę. Następie dodaj czosnek przeciśnięty przez praskę i pokrojone w kostkę pomidory. Podsmażaj całość, aż pomidory zaczną się rozpadać.
- Zdejmij patelnię z ognia, dodaj ryż oraz mięso. Dołóż posiekane zioła (same liście, bez łodyg), przyprawy i sok wyciśnięty z połowy cytryny. Dokładnie wymieszaj.
- Przygotuj liście winogron. Na środku każdego z nich połóż niewielką ilość farszu i zwijaj, podobnie jak nasze gołąbki. Nie zawijaj jednak zbyt ciasno, ponieważ ryż podczas gotowania spęcznieje i to może sprawić, że dolmades popękają.
- Na dno większego garnka połóż gałązki ziół (możesz dołożyć także liście selera lub lubczyk). Następnie ułóż kilka listków winogron. Na nie układaj warstwowo dolmades, co jakiś czas przekładając plastrami cytryny.
- Całość zalej wodą lub lekkim bulionem, dodaj sól i pieprz, a także kilka listków laurowych i sok z połowy cytryny. Garnek przykryj pokrywką i gotuj na wolnym ogniu przez ok. 50 minut. Pozostaw do ostygnięcia.
Dolmades możesz podawać na zimno i na ciepło. Możesz podsmażyć je także na oliwie lub wstawić na chwilkę do pieca. Da się przygotować je także w wersji bezmięsnej. Wówczas dodaj więcej ryżu oraz ziół i warzyw. Możesz zrobić również farsz rybny. Wówczas polecam dorsza lub doradę - najpopularniejszą rybę w Grecji.