Domowe przetwory biją na głowę te ze sklepu. Co do tego chyba nikt nie ma wątpliwości. Poza tym własnoręcznie robione kiszonki, dżemy czy soki są nie tylko smaczniejsze, lecz także zdrowsze. Nie ma w nich niepotrzebnych dodatków i wypełniaczy. Ty wiesz najlepiej, co wkładasz do słoika.
Najczęściej przygotowuje się w domach dżemy, powidła i ogórki kiszone na różne sposoby. Coraz chętniej jednak decydujemy się na przetwory z innych warzyw, np. z pomidorów. Jeśli marzy ci się, by zrobić własny, pyszny sos do pizzy lub wzbogacić smak zupy pomidorowej, przetestuj nasz przepis na przecier pomidorowy. Pamiętaj, by z rozwagą wybrać warzywa. Najlepsze będą oczywiście te z własnej uprawy, ale wiemy, że przecież nie każdy taką ma. Dlatego polecamy wybrać się na zakupy na lokalny bazarek. Tam powinno ci się udać kupić lepsze pomidory niż w supermarkecie. Ważne jest też to, ile gotuje się pomidory na przecier - powinno to trwać do czasu, aż zaczną się rozpadać. Wszystkie wskazówki znajdziesz w poniższym przepisie.
Składniki:
Sposób przygotowania. Ile gotować pomidory na przecier?
Zaczynamy od umycia i sparzenia pomidorów. Dzięki temu łatwo obierzemy je ze skórki. Potem kroimy je na mniejsze kawałki i wkładamy do garnka. Gotujemy na niewielkiej mocy palnika. Ile gotować pomidory na przecier? Do momentu, aż zaczną się rozpadać. Zazwyczaj trwa to od 40 do 60 minut.
Po ugotowaniu pomidory przecieramy przez sito. Przelewamy do garnka, dodajemy sól, cukier i przyprawy, których używamy (czosnek przeciskamy przez praskę). Gotujemy na wolnym ogniu aż do momentu uzyskania pożądanej konsystencji. Jeżeli ma być gęsty, to musisz gotować go dłużej, by nadmiar wody zdążył odparować. Powinny wystarczyć dwie godziny, ale oczywiście wszystko zależy od twoich upodobań. Można gotować go krócej lub dłużej. Pamiętaj jednak, by od czasu do czasu go zamieszać.
Słoiki, do których przelewamy gorący przecier (bez gałązek lubczyku), powinny być wyparzone, czyste i suche. Szczelnie je zakręcamy. Na dnie garnka kładziemy ściereczkę, układamy na niej słoiki, zachowując odstępy. Wlewamy wodę do 3/5 wysokości, zagotowujemy i pasteryzujemy przecier pomidorowy przez 20 minut.
Kiedy słoiki całkowicie ostygną, można zanieść je do piwnicy lub spiżarni (albo innego ciemnego, suchego i chłodnego miejsca). Przechowujemy przez 8-10 miesięcy, a po otwarciu do czterech dni w lodówce.