Babcia robiła mi je w nagrodę. Kluski na parze będą mięciuteńkie, ale ważna jest mąka

Są takie dania, do których wracamy z rozrzewnieniem i mają specjalne miejsce w naszych sercach. Dla mnie są to między innymi duże, drożdżowe kluchy, czyli parowańce. W dzieciństwie robiła mi je babcia, dziś ja robię je z jej przepisu. Ważna jest mąka - powinna być niskiego typu przemiału.

Pampuchy, kluski na parze, parowańce, to różne nazwy pysznego i łatwego dania, które na pewno każdy z nas kojarzy z czasów dzieciństwa. To nic innego jak bułeczki drożdżowe, ale nie pieczone w piekarniku, a parzone nad garnkiem z wrzącą wodą. Są okrąglutkie, puchate i pasują w zasadzie do każdego dania. Można je podawać ze skwarkami, na słodko z kremem czekoladowym lub bitą śmietaną i owocami, a także jako dodatek do wytrawnych dań czy na przykład zamiast pieczywa do zupy.

Pomysłów na podanie pampuchów jest bez liku, ale najpierw należy je odpowiednio przyrządzić. O czym należy pamiętać, by kluski na parze wyszły idealne - okrągłe i puszyste? Oczywiście o mące, najlepiej sprawdzi się typ 450, oraz o temperaturze. Każde danie z użyciem drożdży wymaga ciepła, zatem przed wykonaniem smacznych parowańców zadbaj o to, by wszystkie składniki miały tę samą temperaturę, a mleko ok. 30 stopni.

Zobacz wideo Zobacz nasz dwa przepisy na kluski leniwe

Mięciutkie i okrąglutkie. Przepis na kluski na parze

Składniki:

  • 20 g świeżych drożdży,
  • 400 g mąki pszennej,
  • 250 ml ciepłego mleka,
  • 1 jajko,
  • 50 g masła,
  • 30 g cukru,
  • odrobina soli.

Kluski na parze - sposób wykonania:

  1. Jeśli upewnisz się, że wszystkie składniki mają temperaturę pomieszczenia, przygotuj rozczyn. Do miseczki wkrusz drożdże i dodaj płaską łyżeczkę cukru oraz 6-7 łyżek mąki. Wlej mleko i wymieszaj całość. Następnie przykryj miseczkę suchą ścierką i odstaw w ciepłe miejsce, by rozczyn zaczął pracować.
  2. Kiedy rozczyn pracuje, w rondelku rozpuść masło. Pozostaw, by nieco przestygło i osiągnęło temperaturę rozczynu.
  3. Przygotuj kolejną miskę i przesiej do niej resztę mąki. Dodaj pozostały cukier, wbij jajko i delikatnie dosól. Następnie ostrożnie wlewaj rozczyn i zacznij delikatnie wyrabiać ciasto. Kiedy składniki się już lekko połączą, cienką strużką wlewaj ciepłe masło. Zagnieć ciasto i przykryj miskę ściereczką. Ponownie odstaw w ciepłe miejsce, by urosło. Powinno podwoić swoją objętość, co może zająć ok. 40 minut.
  4. Kiedy ciasto już ładnie wyrosło, przełóż je na blat lub stolnicę obsypaną mąką. Delikatnie rozwałkuj ciasto i podziel je na równe części. Następnie z każdej z nich uformuj kulkę i ponownie pozostaw do wyrośnięcia pod ściereczką. Tym razem wystarczy zaledwie kilka minut. W tym czasie zagotuj wodę w szerokim garnku.
  5. Nad garnkiem przywiąż gazę i ułóż na niej część pampuchów tak, by nie dotykały się wzajemnie. Przykryj pokrywką i gotuj kluski przez ok. 10 minut, aż będą wyrośnięte i puszyste.
Więcej o: