-
Haps
-
Jak przygotować
- Zupa z koziej brody to nie byle co. Spróbujesz raz i nigdy nie sięgniesz po wołowe flaki
Zupa z koziej brody to nie byle co. Spróbujesz raz i nigdy nie sięgniesz po wołowe flaki
Co jak co, ale sezon grzybowy w tym roku jest naprawdę zadowalający. Oprócz borowików i kań, w lasach możemy znaleźć także inne smaczne grzyby, a jeden z nich jest naprawdę wyjątkowy. Co zrobić z koziej brody, czyli siedzunia sosnowego? Takich flaczków nie zrobisz z żadnego mięsa.
Siedzuń sosnowy to wyjątkowy i bardzo ciekawy grzyb. Ma wiele nazw, mówi się na niego kozia broda, szmaciak lub barani łeb. Ma charakterystyczny wygląd - przypomina starą gąbkę i rośnie na korzeniach lub gałęziach sosen i do 2014 roku był objęty ochroną. Na szczęście teraz można swobodnie go zabierać do domu i cieszyć się niepowtarzalnym, słodkawym smakiem.
Zobacz wideo Zobacz, co i jak należy mrozić
Co można zrobić z siedzunia sosnowego? Całe mnóstwo pysznych rzeczy. Świetnie smakuje podsmażony na maśle z cebulką i położony na grzance. Jest pyszny w jajecznicy, pierogach i krokietach, ale jeden przepis jest wyjątkowy. Chodzi o flaczki z siedzunia. Chociaż z flakami wołowymi nie mają wiele wspólnego, tak smakiem zdecydowanie wygrywają. Jak zatem zrobić flaczki z koziej brody? Nic prostszego.
Flaczki z siedzunia sosnowego. Milion razy lepsze od wołowych
Składniki:
- 1 większy siedzuń sosnowy (ok. 700-1000 g),
- 1 większa cebula,
- 3 marchewki,
- 2 pietruszki,
- 3 ząbki czosnku,
- kawałek selera,
- ok. 2 l bulionu,
- sól, pieprz, liście laurowe, ziele angielskie,
- imbir, gałka muszkatołowa, majeranek, słodka i ostra papryka.
Flaczki z koziej brody - sposób wykonania:
- Zacznij od najtrudniejszej, ale bardzo ważnej rzeczy. Dokładnie oczyść grzyb. Przez wzgląd na jego nietypowy kształt, będzie to pracochłonne. Najlepiej wymoczyć go w wodzie z solą lub pozbyć się zabrudzeń za pomocą miękkiej szczoteczki.
- Oczyszczony grzyb pokrój na mniejsze kawałki i podsmaż go na maśle w garnku razem z cebulą i czosnkiem. Podsmażaj na umiarkowanej mocy palnika, aż zmięknie. Kiedy grzyb się smaży, obierz warzywa i pokrój je na mniejsze części. Jedną marchewkę zostaw.
- Podsmażony grzyb zalej bulionem, dodaj warzywa, kilka listków laurowych, ok. 10 kulek ziela angielskiego i dopraw pieprzem oraz solą.
- Gotuj zupę na wolnym ogniu, aż warzywa będą miękkie. Następnie dodaj startą na tarce marchewkę oraz resztę przypraw. Nie żałuj imbiru i gałki muszkatołowej, uważaj jednak na ostrą paprykę, by nie zdominowała smaku grzyba.
- Pod koniec gotowania przygotuj zasmażkę z masła i mąki. Na patelni rozgrzej czubatą łyżkę masła i kiedy się rozpuści, dodaj łyżkę mąki. Energicznie mieszaj i dodaj do zupy. Ponownie wymieszaj i gotuj jeszcze przez 5 minut. Podawaj z kromką świeżego pieczywa lub z ziołowymi grzankami.