Jesień to cudowna pora roku. Kojarzy się z kolorowymi liśćmi, dyniami, świeczkami, ciepłym kocykiem i rozgrzewającymi zupami. Jedną z najlepszych zup na jesień jest kapuśniak z kiszonej kapusty, który na Podhalu jest już kultową potrawą. Jak zrobić kultową kwaśnicę? Zapomnij o płukaniu kapusty. To niemal zbrodnia na przepisie. Wypłuczesz kapustę, a wypłuczesz też smak i zbawienne działanie kiszonki.
Zobacz wideo Zobacz, jak uratować za słony rosół
Kapuśniak z kiszonej kapusty. Poznaj smak podhalańskiej chaty
Składniki:
- ok. 700 g wędzonych żeberek,
- 700 g żeberek surowych,
- 300 g boczku,
- 1 duża cebula,
- pęczek włoszczyzny,
- garść poszatkowanej białej kapusty,
- 1 kg kiszonej kapusty,
- sól, pieprz, ziele angielskie, liście laurowe, majeranek,
- kilka ziemniaków,
- 3-4 ząbki czosnku.
Kapuśniak z kiszonej kapusty - sposób wykonania:
- Wędzone i surowe żeberka podziel na mniejsze kawałki i zalej zimną wodą. Na wolnym ogniu zagotuj i zbierz szumowiny. Następnie dodaj liście laurowe i ziele angielskie oraz włoszczyznę. Gotuj na wolnym ogniu.
- Kiszoną kapustę lekko odciśnij z soku (sok zachowaj) i poszatkuj na desce. Boczek pokrój w kostkę, cebulę posiekaj. Następnie wytop boczek na suchej patelni, dodaj cebulę i smaż do zeszklenia.
- Kiedy cebula się zeszkli, dodaj posiekaną kapustę i smaż całość przez ok. 10 minut.
- Kiedy kapusta się podsmaża, dodaj pokrojone w kostkę ziemniaki oraz poszatkowaną białą kapustę. Wywar posól delikatnie i dodaj pieprz.
- Kiedy ziemniaki i mięso będą miękkie, dodaj zawartość patelni. Gotuj dalej, aż kapusta kiszona będzie miękka (biała szybko mięknie). Pod koniec gotowania dopraw do smaku sokiem z kiszonej kapusty.
Wskazówka: Żeby smak twojego kapuśniaku był jeszcze bardziej intensywny, użyj do zrobienia wywaru baraniny. Najlepsza będzie goleń, jednak nie zapominaj o wędzonce. Może przydać się kiełbasa, najlepiej podsuszana.