To najlepsza zupa świata. Babcia robiła ją często, a ważny był trik z kapustą

Zarzutka to zupa, która nieodłącznie kojarzy się z jesienią. Błyskawicznie rozgrzewa, porządnie syci i co ważne - pomaga w dbaniu o odporność. Dla jednych to po prostu kapuśniak, jednak będę mówić na tę zupę tak, jak moja babcia, która robiła ją po mistrzowsku. Ważna była oczywiście kapusta - babcia nie dodawała jej do garnka od razu.

Zarzutka to dla mnie najlepsza zupa z kapustą, bije nawet klasyczną podhalańską kwaśnicę. Przepis na zarzutkę jest w moim domu od dziesięcioleci, a nie jest tajemnicą, że taka zupa najlepiej smakuje w chłodne, deszczowe dni. Przepis jest prosty, a oprócz solidnej wkładki i wędzonki, ważna jest także dobra, domowa kapusta kiszona. Jednak zanim zarzucimy kapustą, warto podsmażyć ją razem z boczkiem. Ten trik gwarantuje niezwykły smak, o którym będziesz śnić po nocach. 

Zobacz wideo Zobacz przepis na pyszną zupę serową

Zarzutka - przepis na najlepszą zupę z kapustą

Składniki:

  • 2 l bulionu mięsnego lub rosołu (bulion najlepiej ugotować na żeberkach, surowych i wędzonych),
  • włoszczyzna: 2 marchewki, 1 pietruszka, kawałek selera, por,
  • kilka ziemniaków,
  • 150 g wędzonego boczku,
  • 1 duża cebula,
  • 2 duże garści kiszonej kapusty (ok. 600-700 g),
  • sól, pieprz, ziele angielskie, liście laurowe, czosnek, majeranek.

Zarzutka - sposób wykonania:

  1. W dużym garnku za gotuj rosół lub bulion. Dodaj ziele angielskie, liście laurowe oraz obrane i pokrojone warzywa. Gotuj na średnim ogniu, aż będą miękkie i oddadzą do wywaru cały swój smak.
  2. Kiedy warzywa będą już miękkie, wyłów je z zupy. Marchewkę możesz pokroić i dodać z powrotem do zupy. Możesz także wyłowić mięso i oddzielić je od kości i ponownie wrzucić do garnka.
  3. Ziemniaki pokrój w kostkę i dodaj do zupy. Boczek i cebulę pokrój w kostkę. Kapustę odciśnij z soku (nie wylewaj go) i przesiekaj na desce.
  4. W dużej patelni na wolnym ogniu wytop boczek i dodaj cebulę. Kiedy cebula się zeszkli, a boczek zrumieni, dodaj odciśnięta kapustę i płaską łyżkę majeranku. Podsmażaj na średnim ogniu, co chwilę mieszając łopatką.
  5. Kiedy kapusta się lekko zezłoci, sprawdź, czy ziemniaki w zupie się już ugotowały. Jeśli są miękkie - dodaj kapustę z boczkiem i cebulą. Gotuj na wolnym ogniu przez ok. pół godziny.
  6. Pod koniec gotowania dopraw do smaku solą, pieprzem i czosnkiem. Jeśli uważasz, że zupie brakuje mocy, dolej sok odciśnięty z kapusty.
Więcej o: