Łazanki kojarzą mi się szczególnie z chłodniejszymi dniami, kiedy w moim domu królowały treściwe i sycące obiady. Łazanki z kapustą i grzybami zawsze królowały w listopadzie i grudniu, bo wtedy babcia czyściła spiżarnię ze słoików z kapustą z zeszłego roku i grzybów z minionych sezonów, by tegorocznych użyć na święta. Uwielbiałam łazanki i uwielbiam do dziś i nigdy nie płuczę kapusty - uwielbiam, jak łazanki są kwaśne. Ty jednak możesz pozbyć się nadmiaru kwasu - wówczas dużo lepiej poczujesz smak grzybów. Oto przepis na danie z makaronem, które wymaga niewiele pracy, a nasyci na długie godziny.
Zobacz wideo Sos dyniowy w tej wersji to mistrzostwo. Przyda się jeszcze jeden pomarańczowy składnik
Łazanki - wypasiony obiad z makaronem
Składniki:
- ok. 400 g makaronu (może to być makaron łazankowy, ale świetnie sprawdzą się także wstążki, kokardki czy świderki),
- 400 g kapusty kiszonej,
- 1 szklanka suszonych grzybów lub 300 g grzybów świeżych,
- 1 większa cebula,
- sól, pieprz, ziele angielskie, liście laurowe, kminek,
- olej lub masło do podsmażenia.
Łazanki z kapustą i grzybami - sposób wykonania:
- Na samym początku zajmij się suszonymi grzybami, jeśli właśnie takich używasz. Skrusz je w dłoniach i wsyp do miski. Następnie zalej wodą i dodaj pokrojoną na pół cebulę i dwa listki laurowe. To sprawi, że grzyby zyskają dużo więcej aromatu.
- Następnie zajmij się kapustą. Jeśli uważasz, że jest zbyt kwaśna, przepłucz ją. Następnie przesiekaj ją, włóż do garnka, zalej wodą, dodaj kilka listków laurowych i kilka kulek ziela angielskiego i na średnim ogniu ugotuj do miękkości.
- Kiedy kapusta się gotuje, zajmij się grzybami. Namoczone suszone grzyby drobno posiekaj, a jeśli używasz świeżych, oczyść je i zetrzyj na tarce lub drobno pokrój. Cebulę posiekaj i zeszklij na rozgrzanej patelni z odrobiną oleju. Następnie dodaj grzyby i duś całość, aż z grzybów odparuje woda i apetycznie się przysmażą - to może potrwać nawet 15 minut.
- Makaron ugotuj al dente w lekko osolonej wodzie. Następnie odcedź go i przełóż do miski. Dodaj ugotowaną kapustę oraz podsmażone grzyby. Całość dokładnie wymieszaj i podawaj. Łazanki świetnie smakują zarówno na ciepło, jak i na zimno.
Łazanki możesz przygotować także z mięsem mielonym lub mięsem z rosołu. W przypadku mięsa mielonego należy je podsmażyć na patelni razem z cebulą, aż zmieni kolor, następnie dusić razem z grzybami. Możesz postawić także na wersję z boczkiem - wówczas należy go drobno pokroić i wytopić, a na wytopionym tłuszczu podsmażyć cebulę i grzyby. Może nie będzie to najbardziej dietetyczne danie świata, ale za to jakie pyszne!