Najlepsza zupa na jesienne chłody. Tu liczy się konkretna wkładka i jeden dodatek

Mało która zupa tak świetnie syci i rozgrzewa, jak gęsta i treściwa zupa fasolowa. Fasolówka najlepiej smakuje właśnie w chłodne, jesienne i zimowe dni, a jej smak zależy od solidnej wkładki, oczywiście z wędzonką. Ja jednak dodaję jeszcze jeden składnik. Tego nauczyła mnie babcia i nie wyobrażam sobie nie dodać do fasolówki trochę kwaśnego płynu.

Zupa fasolowa to jedno z tych dań, które świetnie sycą już połową porcji. To danie naprawdę fantastyczne, bo smaczne i bardzo aromatyczne, a to za sprawą mięsnej wkładki. Na czym wyjdzie najlepsza zupa fasolowa? Oczywiście na wędzonce. Polecam zrobić ją wędzonych żeberkach i boczku oraz swojskiej kiełbasie. Żeby dodatkowo podrasować fasolówkę, zachęcam, by dodać trochę soku z kiszonych ogórków - każdy miłośnik polskiej kuchni będzie wniebowzięty. 

Zobacz wideo Sos dyniowy w tej wersji to mistrzostwo. Przyda się jeszcze jeden pomarańczowy składnik

Mistrzowska zupa fasolowa. Zrób ją jak starsze panie

Składniki:

  • 1,5 szklanki suchej białej fasoli typu Jaś,
  • 700 g wędzonych żeberek,
  • 2 średnie laski kiełbasy,
  • ok. 150 g wędzonego boczku,
  • 2 niewielkie cebule,
  • 2-3 ząbki czosnku,
  • pęczek włoszczyzny,
  • ziele angielskie i liście laurowe,
  • sól, pieprz, majeranek, odrobina kminku (opcjonalnie),
  • 1/4 szklanki soku z kiszonych ogórków. 

Zupa fasolowa - sposób wykonania:

  1. Dzień wcześniej namocz fasolę w zimnej wodzie. Wsyp ją do garnka i zalej na trzy palce wodą.
  2. Następnego dnia namoczoną fasolę przelej do większego garnka, dodaj pokrojone na kawałki żeberka, liście laurowe i ziele angielskie, i zagotuj na wolnym ogniu.
  3. Kiedy wywar się zagotuje, dodaj obrane i pokrojone warzywa oraz kiełbasę pokrojoną w kostkę lub w talarki. Dopraw solą, pieprzem oraz majerankiem.
  4. Boczek pokrój w kostkę i wytop na suchej patelni. Dodaj posiekaną cebulę i podsmażaj całość, aż cebula się zeszkli, a boczek zarumieni. Pod koniec smażenia dodaj czosnek przeciśnięty przez praskę.
  5. Zawartość patelni dodaj do zupy i gotuj do miękkości fasoli. Kiedy będzie miękka, dodaj sok z kiszonych ogórków. Całość gotuj jeszcze przez 5 minut i podawaj, najlepiej z kromką świeżego pieczywa.

Wskazówka: Do zupy fasolowej możesz dodać także pomidory z puszki lub 2-3 łyżki koncentratu pomidorowego. To nada zupie przyjemnego smaku oraz poprawi kolor. Jeśli jednak nie chcesz dodawać koncentratu, możesz dla urozmaicenia dorzucić kilka suszonych grzybków - ta opcja jest równie pyszna, co tradycyjna. 

Więcej o: