Wpadłam na dziwny pomysł i dolałam to do gulaszu z żołądków. Był tak pyszny, że zjadłam pół garnka

Gulasz z żołądków może nie jest potrawą, którą obecnie zajadamy się na okrągło, a młodzież w większości nawet nie zna tego smaku, jednak w PRL-u królował na naszych stołach. Dziś pragnę przypomnieć przepis na pyszny gulasz z żołądków, by nie dać mu popaść w zapomnienie. Ostatnio robiłam go na obiad. Podsmażające się podroby podlałam jasnym płynem. Smak jak z restauracji, nie żartuję.

Z podrobami jest jak z polskimi kabaretami - albo się je uwielbia, albo zupełnie nie. Jednak trzeba przyznać, że podroby są niezwykle zdrowe, bogate w wartości odżywcze i co ważne - tanie i łatwo dostępne. Gulasz z żołądków to jedno z dań, które gotuję bardzo często, ponieważ naprawdę uwielbiam delikatny smak i strukturę tych podrobów. Jednak ostatnio wpadłam na pomysł, by potraktować żołądki tak, jak traktuję inne mięso, gdy przygotowuję gulasz - trochę "upiłam je" białym wytrawnym winem. Muszę przyznać, że to był strzał w dziesiątkę.

Zobacz wideo Sos dyniowy w tej wersji to mistrzostwo. Przyda się jeszcze jeden pomarańczowy składnik

Do gulaszu z żołądków dodałam jasny płyn. Nie zapomnę tego smaku

Składniki:

  • 1 kg żołądków drobiowych,
  • 3 średnie cebule,
  • 2-3 ząbki czosnku,
  • solidna łyżka masła,
  • mąka pszenna,
  • kwaśna śmietana,
  • sól, pieprz, listki laurowe, szczypta gałki muszkatołowej, odrobina majeranku,
  • ok. 150-200 ml białego wytrawnego wina, 
  • ok. 100 ml soku z ogórków kiszonych (opcjonalnie),
  • kilka suszonych grzybków.

Gulasz z żołądków z białym winem - sposób wykonania:

  1. Żołądki dokładnie oczyść i pokrój na mniejsze kawałki. Cebulę posiekaj w piórka, a czosnek przeciśnij przez praskę. Jeśli używasz suszonych grzybków, skrusz je w dłoniach i namocz w ciepłej wodzie.
  2. Żołądki przełóż do garnka i zalej wodą tak, by tylko je zakryła. Gotuj na wolnym ogniu, a w połowie gotowania dodaj sól i 2-3 listki laurowe. Nie martw się, jeśli podczas gotowania trochę wody odparuje. Kiedy żołądki będą miękkie, odcedź je, ale nie wylewaj wywaru.
  3. W międzyczasie na maśle zeszklij cebulę oraz czosnek. Następnie dodaj ugotowane żołądki, całość wymieszaj i dolej odrobinę wywaru. Zmniejsz moc palnika, wlej wino, dodaj grzybki z wodą, w której się moczyły i duś przez ok. 45 minut.
  4. Gulasz podsyp mąką i dodaj śmietanę. Ponownie wymieszaj, a kiedy całość zgęstnieje, dopraw do smaku przyprawami. Duś jeszcze przez kilka minut i tuż przed końcem gotowania dodaj sok z ogórków. Ponownie wymieszaj i podawaj.

Taki gulasz jest naprawdę pyszny i bardzo aromatyczny. Możesz dodać także marchewkę i natkę pietruszki, by nadać mu trochę świeżości i koloru. Podawaj tak, jak lubisz - z puree ziemniaczanym lub z kaszą oraz buraczkami albo ulubioną surówką. 

Więcej o: