• Link został skopiowany

Na Mazowszu jada się taki barszcz na Wielkanoc. Gotuje się go dwa dni, lepszy od żurku

Co kraj, to obyczaj. Co region to też obyczaj i na Mazowszu, a dokładniej w okolicach Radomia, na Wielkanoc w wielu domach nie gotuje się żurku albo klasycznego barszczu białego. W moich rodzinnych stronach gotuje się barszcz chrzanowy, który jest absolutnie wyjątkowy. Najważniejsze w przepisie są żeberka i chrzan. Babcia zawsze zaczynała go gotować w Wielki Piątek.
Barszcz chrzanowy
Q77photo /Shutterstock

Mazowiecki barszcz wielkanocny na żeberkach to zupa tak pyszna, że klasyczny żurek może się schować. Nie wiem, czy w innych regionach jest równie popularny, ale w okolicach Radomia jada się go tylko jeden raz w roku, czyli w Wielką Niedzielę (chyba że się później dojada, jeśli wyszło za dużo). Jak zrobić ten chrzanowy barszcz? Podstawą jest wywar. Żeberek musi być w opór. Babcia zawsze powtarzała, że trzeba je traktować z należytym szacunkiem - ani kawałeczek nie mógł się zmarnować.

Zobacz wideo Ten sos jest lepszy niż majonez. Zrobiłam chrzanowy kogel-mogel

Na Mazowszu jada się barszcz chrzanowy w Wielkanoc. Sto razy lepszy od żurku

Składniki:

  • ok. 2 kg surowych żeberek wieprzowych,
  • 1 kg wędzonych żeberek,
  • ok. 700 g wędzonej kiełbasy,
  • 2-3 butelki zakwasu na barszcz (w zależności od preferencji),
  • starty chrzan ze słoiczka (zazwyczaj na taką ilość zupy dodaję 3-4 słoiczki),
  • sól, pieprz, majeranek, liście laurowe, ziele angielskie,
  • jajka ugotowane na twardo do podania. 

Mazowiecki barszcz chrzanowy - sposób wykonania:

  1. Przygotuj duży garnek i włóż do niego żeberka. Następnie zalej je zimną wodą i pozostaw do namoczenia. Następnie wylej wodę, wlej świeżą, też koniecznie zimną i włącz minimalną moc palnika. Gotuj na wolnym ogniu.
  2. Kiedy zaczną zbierać się szumowiny, usuń je łyżką cedzakową. Dodaj 4-5 listków laurowych i łyżkę ziela angielskiego. Gotuj dalej na bardzo wolnym ogniu, aż mięso będzie samo odchodzić od kości. Pozostaw garnek z wywarem na całą noc, najlepiej w chłodnym miejscu.
  3. Następnego dnia wyjmij ugotowane żeberka z wywaru. Do wywaru dołóż wędzone żeberka i gotuj na wolnym ogniu przez ok. godzinę. Następnie wyjmij je i dokładnie oddziel mięso od kości.
  4. Kiełbasę pokrój w talarki i dorzuć do wywaru razem z mięsem z żeberek. Dalej gotuj jeszcze przez 40 minut. Następnie wlej zakwas na barszcz i dopraw majerankiem.
  5. Dołóż chrzan według swoich preferencji, następnie dopraw solą praz pieprzem. Gotuj całość jeszcze przez pół godziny, wyłącz palnik i dodaj ugotowane i pokrojone jajka. Pozostaw do całkowitego wystygnięcia.
  6. Przed podaniem zagotuj zupę jeszcze raz - to sprawi, że nabierze jeszcze więcej smaku. Nie trzeba zagęszczać jej mąką - świetnie zagęszczą ją ugotowane żółtka, które w części się rozpadną.
Więcej o: