Polska w czołówce państw europejskich pod względem importu yerba mate. Co to takiego i jak się ją pije?

Yerba mate to herbata, która w ostatnich latach zyskuje coraz większą sławę. W rankingu państw europejskich Polska znalazła się na siódmej pozycji pod względem importu herbaty z Argentyny. W szczególności docenia się jej właściwości pobudzające. Nie wszyscy jednak wiedzą, że na jej bazie można przygotować pyszne koktajle, a nawet... zupy.

Yerba mate bardzo popularna w Polsce

Yerba mate do niedawna pozostawała nieznana dla większości Polaków, ale okazuje się, że trend ten się zmienia. Według badań z 2017 roku odnośnie do eksportu herbaty z Argentyny, znajdujemy się w czołówce krajów europejskich, do których trafia jej największa ilość. Choć daleko za Niemcami, którzy importują ponad 26 tysięcy kilogramów rocznie, Polska z wynikiem 550 kilogramów rocznie plasuje się na siódmym miejscu pomiędzy europejskimi państwami.

Czy yerba mate może wyprzeć kawę? Skąd to zainteresowanie egzotycznym naparem? Wiele osób skłania się w stronę yerba mate z racji jej właściwości pobudzających. Ma tę przewagę nad kawą, że kofeina w niej zawarta wydziela się stopniowo jeszcze przez kilka godzin po jej wypiciu. W przypadku kawy natomiast po jej wypiciu następuje gwałtowny skok energii, który równie szybko opada. Dodatkowym plusem dla osób, które nie przepadają za kawą, a piją ją wyłącznie po to, by się pobudzić, jest też oczywiście łagodniejszy smak naparu. 

Co to yerba mate?

Yerba mate to mieszanka suszonych liści i gałązek ostrokrzewu paragwajskiego, rośliny, która (jak sama nazwa wskazuje) rośnie na terenie Paragwaju oraz innych krajów Ameryki Południowej, a także niektórych regionów bliskowschodnich.

Historia jej popularności sięga kilku wieków wstecz, choć wcześniej spożywano ją w nieco innej formie - najczęściej poprzez przeżuwanie liści. W XVII wieku odkryli ją misjonarze jezuiccy, którzy odwiedzili plemię Guarani. Zauważyli, że chętnie zrywają liście ostrokrzewu i je żują. Okazało się, że mają one właściwości pobudzające, orzeźwiające i likwidujące uczucie głodu. Misjonarze szybko rozpropagowali spożycie yerba mate w Europie.

Nazwa herbaty prawdopodobnie powstała przez przekształcenie słowa herba (z łaciny: ziele) i mati (z języka keczua: tykwa, czyli roślina, w której owocach parzyło się ziele). Pije się ją ze specjalnych pękatych naczyń, tak zwanych guampa lub mate, poprzez słomkę (bombillę) z wewnętrzną siateczką, która zatrzymuje fusy.

Potrawy z yerba mate

Okazuje się, że yerba mate nadaje się nie tylko do picia solo. Wiele osób przyrządza na jej bazie koktajle, desery a nawet pełnoprawne dania obiadowe. Do zaparzonej herbaty pozbawionej fusów wystarczy dodać kilka składników, by powstał znakomity napój, na przykład orzeźwiający koktajl z jarmużem.

Koktajl z yerba mate, jarmużem, pomarańczą i natką pietruszki

Składniki:

  • 250 ml naparu z yerba mate (ostudzonego, bez fusów)
  • garść liści jarmużu
  • 1/2 pomarańczy
  • 3 gałązki natki pietruszki

Sposób przygotowania:

  1. Liście jarmużu nieco rozdrabniamy, pozbywając się twardych łodyżek, a pomarańczę obieramy.
  2. Herbatę wlewamy do misy blendera, dodajemy jarmuż, pomarańcze i natkę pietruszki wraz z łodyżkami. 
  3. Całość blendujemy i przelewamy do szklanki. Gotowe!

Możecie też spróbować innych wersji koktajlu z yerba mate. Poniżej nasze propozycje. Wodę wystarczy zastąpić naparem.

Zobacz wideo

Zupa z yerba mate, kurczaka i kolendry

Składniki:

  • 2 szklanki naparu z yerba mate (bez fusów)
  • 2 szklanki bulionu drobiowego (najlepiej domowej roboty)
  • 400 g piersi z kurczaka
  • 1 niewielka marchewka
  • 1 niewielka pietruszka
  • 1 niewielka cebula
  • 3 ziemniaki
  • 1 duży ząbek czosnku
  • 3 łyżki posiekanej kolendry
  • sól i pieprz do smaku
  • 1 łyżka soku z limonki

Sposób przygotowania:

  1. Pierś z kurczaka oczyszczamy z błonek, po czym umieszczamy w garnku, zalewamy bulionem i gotujemy przez kilkanaście minut, aż mięso dojdzie.
  2. W międzyczasie obieramy i drobno kroimy marchewkę, pietruszkę i cebulę, a czosnek siekamy. Warzywa dorzucamy do kurczaka i razem przez chwilę gotujemy. Dolewamy yerba mate i zagotowujemy. Zupa ma lekko "mrugać".
  3. Ziemniaki obieramy i kroimy w kostkę, przekładamy do garnka z mięsem i warzywami.
  4. Kurczaka wyciągamy z garnka na deskę, gdy trochę ostygnie, rozdrabniamy go i z powrotem przekładamy do zupy. Całość gotujemy, aż ziemniaki będą miękkie. Na koniec dodajemy kolendrę i sok z limonki. Doprawiamy do smaku.

Co prawda długotrwałe gotowanie yerba mate może pozbawić ją właściwości pobudzających, ale zachowa jej wyjątkowy smak. Delikatna goryczka dodaje potrawom ciekawej głębi.

Zobacz również:

TU ZNAJDZIE SIĘ REKLAMA

Więcej o:
Copyright © Agora SA