Najtrudniej zrezygnować nam z sera i kotletów - raport "Kuchnia roślinna w Polsce"

"To co ty jesz, trawę i kamienie?" - to pytanie funkcjonuje już w środowisku wegan jako żart. Co Polacy wiedzą o diecie opartej na roślinach? Dlaczego tak trudno na nią przejść? Sprawdźcie wyniki raportu "Kuchnia roślinna w Polsce".

Celem badania "Kuchnia roślinna w Polsce" zleconego przez Pyszne.pl było poznanie stosunku Polaków do diety wegańskiej i spożywania posiłków w 100 proc. roślinnych. Sprawdźcie, jakie przekonania na temat weganizmu funkcjonują w społeczeństwie i dlaczego wciąż budzi kontrowersje.

Na początek warto zaznaczyć, że tylko 38 proc. badanych w pełni poprawnie definiuje weganizm - jako wykluczenie z jadłospisu wszystkich produktów odzwierzęcych. Aż 54 proc. osób udzieliło odpowiedzi błędnej lub niepełnej (wskazując np. tylko na wykluczenie mięsa z jadłospisu lub na zwiększenie ilości spożywanych warzyw). Pozostałe 8 proc. przyznało, że nie wie, na czym polega dieta wegańska.

Zielone na talerzu, czyli czy Polacy jedzą dania roślinne

Okazuje się, że po dania w 100 proc. roślinne od czasu do sięga ponad połowa ankietowanych (56 proc.). Jednak co piąta osoba nigdy nie spożywa posiłków bez składników pochodzenia zwierzęcego, pozostali natomiast nie przywiązują do tego wagi.

Wśród badanych znalazło się 2 proc. osób, które jadają wyłącznie dania roślinne. Kolejne 30 proc. sięga po nie zawsze, gdy są dostępne lub kilka razy w tygodniu. Pozostali jedzą je z dużo mniejszą częstotliwością - aż 52 proc. je roślinnie raz lub kilka razy w miesiącu, a 16 proc. kilka razy w roku lub jeszcze rzadziej. 

Co ciekawe, większość badanych spożywa dania roślinne w domu, przygotowane samodzielnie (tu częściej padały głosy kobiet) lub przez kogoś z rodziny (tę odpowiedź częściej wybierali mężczyźni). Jeśli chodzi o powody, dla których ankietowani wybierają dania roślinne, to liczą się przede wszystkim te  zdrowotne (na tę opcję zagłosowało aż 59 proc. spośród badanych będących w wieku 55-65 lat) oraz smak. Dietę wegańską ze względu na przekonania wybierają najczęściej młode osoby, ale kwestie ekologiczne również są ważną przyczyną takiego sposobu odżywiania.

Obawa przed źle zbilansowaną dietą

Badani zostali zapytani, dlaczego odrzucają dania, które są w 100 proc. zrobione z roślin. 33 proc. za najważniejszą przyczynę wskazało, że po prostu nie widzi potrzeby jedzenia takich potraw, a 15 proc. - że nikt z bliskich nie gotuje w ten sposób. Wiele osób uważa także, że daniami roślinnymi nie da się najeść lub że mogą one być niesmaczne albo nie zapewniać odpowiedniej ilości składników odżywczych. Wiele osób też nie chce ulegać modzie na weganizm.

Ankietowani przyznali, że sięgaliby częściej po dania roślinne, gdyby mieli pewność, że ich dieta będzie zbilansowana i nie będzie prowadzić do niedoborów (16 proc. wybrało tę odpowiedź jako najważniejszą przyczynę). Wskazywano również, że wegańskie zamienniki są zbyt drogie (15 proc.) lub raczej niesmaczne (11 proc.) i niezbyt sycące (8 proc.). 14 proc. przyznało, że nie potrafi gotować po wegańsku lub wolałoby, aby gotował je za nich ktoś inny (8 proc.). Wśród innych odpowiedzi znalazły się także chęć usłyszenia pozytywnej opinii na temat takich dań od lekarzy czy zbyt wysokie ceny w restauracjach.

Najtrudniej zrezygnować z sera i kotletów

Badanym zadano pytanie, z jakiego produktu pochodzenia zwierzęcego byłoby im najtrudniej zrezygnować. Aż 65 proc. (odpowiedzi "bardzo trudno" i "trudno") miałoby problem z rezygnacją z sera żółtego, 61 proc. z jogurtów, 60 proc. z kotletów i mięsa w innej formie, a także z masła, a po 58 proc. z sera białego i z szynki. Rezygnacja z kotletów i mięsa w innej formie, szynki, kiełbasy i pasztetów mięsnych byłaby trudna przede wszystkim dla mężczyzn.

Istnieje jednak zainteresowanie wegańskimi wersjami różnych produktów. Respondenci najczęściej wskazywali, że chętnie spróbowaliby roślinnych wersji dobrze znanych dań - pierogów, kotletów czy pizzy. Byliby też zainteresowani kebabem czy burgerem w wersji wegańskiej. Małym zainteresowaniem cieszyły się mniej znane, egzotyczne dania (np. ramen czy pad thai), a 15 proc. uznało, że nie interesują ich takie potrawy. Do najbardziej znanych produktów roślinnych, które próbowali badani należą: hummus, kotlety roślinne, "mleko" roślinne oraz tofu. 

Zobacz wideo Tofucznica [HAPS VEGE]

Weganizm jest OK?

Ankietowani zostali poproszeni o odpowiedź, jaki mają stosunek do diety wegańskiej - wybierali różne stwierdzenia, z którymi się zgadzają. 51 proc. uważa, że dziś łatwiej być weganinem w Polsce niż 5 lat temu, a 34 proc., że oferta wegańska w restauracjach jest szersza niż kiedyś. Jednocześnie 39 proc. sądzi, że niespożywanie produktów odzwierzęcych musi być trudne. 26 proc. ankietowanych (w większości były to kobiety) twierdzi, że dieta wegańska zawiera wszystkie potrzebne składniki odżywcze, ale tylko po 10 proc. uznało, że jest zdrowa dla dzieci oraz kobiet w ciąży lub karmiących piersią. 18 proc. nie miałoby problemu z tym, aby jego niepełnoletnie dziecko przeszło na dietę wegańską, ale wśród odpowiadających na to pytanie znalazły się przede wszystkim osoby z młodszych kategorii wiekowych.

47 proc. badanych (w większości były to kobiety) ma pozytywny stosunek do akcji promujących weganizm, 18 proc. ocenia je negatywnie (częściej byli to mężczyźni), ale jednocześnie 33 proc. nie ma na ten temat zdania lub nie spotkało się z tym. 

***

Badanie "Kuchnia roślinna w Polsce" zostało przeprowadzone w grudniu 2020 roku na zlecenie grupy Pyszne.pl. Zrealizowano je metodą CAWI na reprezentatywnej próbie N=800 Polaków w wieku od 18 do 65 lat. Respondentów rekrutowano z panelu badawczego ARC Rynek i Opinia epanel.pl.

A jakie są wasze doświadczenia z kuchnią roślinną? Jeśli niewielkie spróbujcie np. ziemniaków z roślinnym gzikiem i skwarek z tofu według przepisu Eryka Wałkowicza (erVegan)

Więcej o:
Copyright © Agora SA