Fasolka po bretońsku - przepis, który pokochasz. Ważna jest kiełbasa - nie może być byle jaka

Fasolka po bretońsku to jedno z ukochanych dań Polaków. Jest prosta w przygotowaniu, zawiera kilka podstawowych składników, dobrze syci i świetnie nadaje się do słoików. Istnieje jednak pewna zasada, której warto przestrzegać. Kiełbasa musi być naprawdę dobrej jakości. Podpowiemy, jakiej użyć, by uzyskać efekt wow.

Więcej przepisów na najlepsze polskie potrawy znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo

Fasolka po bretońsku zdecydowanie jest potrawą uchodzącą za kultową. W wielu polskich domach jest prawdziwym przysmakiem, mimo braku wymyślnych składników czy pracochłonnego wykonania. Przepis jest bardzo prosty, ale kiedy użyjesz złej jakościowo kiełbasy, całe danie straci na smaku. Jakiej zatem użyć? Najlepsze będą kiełbasy chude, dobrze wysuszone lub podwędzone. Polecam szczególnie jałowcową - z nią fasolka po bretońsku będzie najlepsza na świecie.

Fasolka po bretońsku - przepis

Składniki:

  • 500 g fasoli Piękny Jaś
  • ok. 150 g wędzonego boczku
  • ok. 200 g kiełbasy jałowcowej (lub innej tego typu)
  • 2-3 ząbki czosnku
  • 3 łyżki koncentratu pomidorowego
  • sól, pieprz, ziele angielskie, liście laurowe, majeranek
  • opcjonalnie: kilka pomidorów z puszki

Fasolka po bretońsku - sposób wykonania

  1. Dzień przed przystąpieniem do gotowania, namocz fasolę w zimnej wodzie (2 litry powinny wystarczyć) i odstaw ją na całą noc, by napęczniała.
  2. Następnego dnia zagotuj fasolkę w tej samej wodzie, w której się moczyła, dzięki temu danie będzie bardziej zawiesiste i cały smak pozostanie w garnku. Dodaj łyżkę soli i gotuj na wolnym ogniu, aż fasolka wyraźnie zmięknie.
  3. Przygotuj patelnię i dodaj odrobinę oleju (nie jest to konieczne, jeśli boczek jest tłusty). Dodaj pokrojony w kostkę boczek i wytop go, aż będzie apetycznie rumiany. Następnie dodaj kiełbasę pokrojoną w talarki i chwilę jeszcze podsmażaj. 
  4. Do boczku z kiełbasą dodaj przeciśnięty czosnek i kiedy uwolni swój zapach, dodaj płaską łyżkę majeranku. Podsmażaj chwilę, uważając by czosnek i majeranek nie przypaliły się. Następnie dodaj całość do garnka z fasolą. Dodaj także kilka kulek ziela oraz 2-3 listki laurowe. Zmniejsz ogień i gotuj tak przez ok. 20-30 minut.
  5. Kiedy fasolka będzie już miękka, dodaj do smaku koncentrat pomidorowy lub kilka pomidorów z puszki wraz z zalewą (uprzednio je pokrój). Dopraw do smaku solą oraz pieprzem i gotuj jeszcze 5 minut. Jeśli uważasz, że twoje danie jest zbyt rzadkie, zrób zasmażkę, chociaż nie powinno to być konieczne.

Taka fasolka smakuje genialnie. Podawaj ją z kromką świeżego chleba i ciesz się intensywnym smakiem wędzonki i najlepszej kiełbasy. 

Haps.pl jest dla Was i dla Was piszemy o kulinariach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.