Tłusty czwartek 2023. Czy jutro jest tłusty czwartek? Po co jemy pączki w zapusty?

Tłusty czwartek, ostatki lub zapusty - kiedy wypadają? Czy jutro jest tłusty czwartek? Z racji tego, że to zazwyczaj święto ruchome, tłusty czwartek wypada zawsze w ostatni czwartek karnawału. Co to dokładnie oznacza?

Tłusty czwartek w 2023 r. - kiedy dokładnie wypada? Z racji tego, że rozpoczyna ostatnie dni karnawału, wiele osób zastanawia się, czy jutro jest tłusty czwartek? Odpowiedź jest jedna - tak, tłusty czwartek w 2023 r. wypada 16 lutego 2023 r. Oznacza to, że w czwartek można oddać się słodkiej rozpuście, zajadając się pączkami, oponkami i faworkami - najlepiej domowej roboty!

Zobacz wideo Arcyłatwe pączki z serka waniliowego

Czy jutro jest tłusty czwartek? Skąd wzięła się "pączkowa" tradycja?

Olbrzymie kolejki do najlepszych cukierni, smakowite pączki i posypane cukrem pudrem faworki (lub jak ktoś woli - chrusty). To czeka nas już niebawem! Tak się bowiem składa, że tłusty czwartek wypada 16 lutego 2023 r.

Skąd ta tradycja? Tłusty czwartek był znany jeszcze w czasach pogańskich, gdzie nie oznaczał wcale tłuszczu na słodko, jaki znamy obecnie. Najchętniej jedzono wówczas mięsa, słoninę, boczek - wszystko to, co bardziej ociekało tłuszczem, było smaczniejsze. Poganie czcili w ten sposób nadejście wiosny, a objadanie się miało przynieść obfitość w nadchodzącym sezonie.

Zwyczaj jedzenia pączków pojawił się na dworach około XVI wieku. Jak podaje portal stronakuchni.pl, w anonimowej publikacji z 1686 r. wystąpiła wzmianka, że nastała:

(...) moda bardzo dobra smażenia różnych konfetów i innych słodkości.

W "Opisach obyczajów", z czasów króla Augusta III, można przeczytać, co ksiądz Jędrzej Kitowicz zaobserwował w kwestii ówczesnych pączków:

(...) staroświecki pączek mógł podsinić oko, a dziś pączek jest tak pulchny, tak lekki, że ścisnąwszy go w ręku znowu się rozciąga i pęcznieje, jak gąbka do swojej objętości, a wiatr zdmuchnąłby go z półmiska.

Kiedy wypadają ostatki? Kiedy Zapusty 2023?

Tłusty czwartek to tylko jedna z kilku okazji do jedzenia pączków. Rozpoczynają one ostatnie dni karnawału, które kończą się we wtorek, zaraz przed Środą Popielcową. W Polsce ten okres nazywa się ostatkami, zapustami lub ludowo mięsopustem, a po śląsku kozelekiem. W ostatki urządza się zabawy, objada i przygotowuje przed okresem trwającego 40 dni postu, mającego wyznaczać czas do Świąt Wielkanocnych. 

Wtorek przed Środą Popielcową, czyli ostatni dzień karnawału, w niektórych regionach nazywany jest śledzikiem, podkoziołkiem lub (choć niepoprawnie) ostatkami. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.