Kiedy można jeść mięso na Wielkanoc i kto nie musi pościć? Wiele zależy nie tylko od wieku

Wielkanoc coraz bliżej, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, kiedy można jeść mięso. Według prawa kościelnego wszystko oparte jest na okresie Wielkiego Postu. Zatem czy w sobotę nie obowiązuje zakaz spożywania potraw mięsnych? Analizujemy katolickie tradycje i zasady.
Zobacz wideo Tak Halejcio ozdobiła dom na Wielkanoc

Przed świętami przyrządzamy wiele pyszności. W kuchni roznoszą się różnorodne aromaty, co sprawia, że trudno się nie skusić. Wówczas w głowie rodzi się pytanie, kiedy można jeść mięso w Wielkanoc? Niektórzy uważają, że już w sobotę, a inni, że należy poczekać do niedzieli. Jaka jest prawda?

Kiedy kończy się Wielki Post? Czy można jeść mięso?

Jeśli zastanawiasz się kiedy można jeść mięso w Wielkanoc, to odpowiedź jest dość prosta. Kościół Katolicki nie nakłada nakazu od powstrzymania się przed spożywaniem posiłków mięsnych w Wielką Sobotę. Wielki Post trwa 40 dni, czyli od Środy Popielcowej do Wielkiego Piątku. Ten okres, zgodnie z wiarą katolicką, nawiązuje do poszczenia Jezusa na pustyni, męki i śmierci. 

Tradycja kontra prawo kanoniczne. Jeśli chodzi o samą kwestią niejedzenia mięsa, to tak naprawdę post ścisły obowiązuje wyłącznie w Środę Popielcową oraz w  Wielki Piątek. W pozostałe dni realizacja wyrzeczeń wielkopostnych to wyłącznie dobrowolny wybór.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Kto nie musi pościć? Czyli prawo kanoniczne kontra zdrowie

Kodeks prawa kanonicznego reguluje nakaz wstrzemięźliwości przed spożywaniem nie tylko dań z mięsem. Post to także ograniczenie udziału w hucznych zabawach oraz ogólne umiarkowanie w jedzeniu i piciu. Zasady te są skierowane do każdego, kto uznaje, iż jest katolikiem.

Jednak są pewne ustępstwa, związane z wiekiem lub stanem osoby wierzącej. Postu nie muszą przestrzegać dzieci poniżej 14. roku życia oraz seniorzy, którzy ukończyli 60 lat. Kobiety w ciąży także są zwolnione z tego obowiązku z racji faktu, iż odpowiadają za zdrowie i życie płodu. Osoby obłożnie chore również nie muszą pościć, jeżeli ich stan zdrowia na to nie pozwala.

Więcej o: