Zajrzała do zamrażarki dziadków. To, co odkryła, wprawia w osłupienie. "To jedzenie jest starsze ode mnie"

TikTok to istna kopalnia intrygujących treści. Choć wiele filmików na tej platformie lepiej omijać szerokim łukiem, można trafić też na takie, które wzbudzają ogromne zainteresowanie i stają się tzw. viralami. Nie inaczej jest w przypadku wideo, na których tiktokerka madamquasar pokazuje, co znalazła w zamrażarce dziadków. Jeśli myślicie, że już roczne mięso to przegięcie, lepiej nie oglądajcie tych filmików.

Więcej treści kulinarnych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Na TikToku można znaleźć wszystko. Wiele treści to często zwyczajne pożeracze czasu, ale zdarzają się też intrygujące filmiki, przy których warto na chwilę się zatrzymać. Do tego grona można zaliczyć dwa wideo, które opublikowała na swoim profilu użytkowniczka o nicku madamquasar. Dziewczyna postanowiła sprawdzić, co kryje się w czeluściach zamrażarki dziadków. Przypuszczamy, że raczej nie spodziewała się tego, co tam znalazła.

Zobacz wideo Jak mrozić i przechowywać owoce i warzywa?

Zajrzała do zamrażarki dziadków. "To jedzenie jest starsze ode mnie"

Mrożenie to jeden ze sposobów na dłuższe przechowywanie żywności. Nie wszystko jednak można mrozić. Poza tym nawet zamrożone jedzenie ma swój termin przydatności i nie powinno się go trzymać w zamrażarce latami. Dziadkowie wspomnianej TikTokerki są jednak ewidentnie innego zdania. Gdy dziewczyna zajrzała do środka, nie mogła uwierzyć własnym oczom. Znalazła tam kilka pudełek z żywnością, która pochodziła nawet z... lat 70. XX wieku!

Co takiego jej dziadkowie zamrozili lata (a może wieki?) temu? Najstarsze znalezisko to jeżyny. To właśnie one zostały spakowane i zamrożone w 1972 roku. Tiktokerka z zamrażarki wyjęła również truskawki datowane na 1984 rok. Starsze o rok były jagody - zostały zamrożone w 1983, choć do wyboru były też takie z 1997. Dziadkowie zamrozili również żółtka jaj - zrobili to w 1998 roku. Poza tym wśród zamrażarkowych znalezisk pojawiły się też masło z 1992, bulion z 1993 oraz maliny i sos jabłkowy z 1999.

Wideo zostało obejrzane ponad pięć milionów razy. W jednym z komentarzy ktoś zauważył, że choć minęły lata, to dziadkowie przynajmniej dobrze opisali opakowania. Ludzie często pisali również, że zamrożone jedzenie jest starsze nawet od nich, a jedna z internautek zauważyła, że jagody są starsze nawet od jej matki.

"Wyglądają jak mózgi"

Na kolejnym wideo madamquasar pokazała, jak wygląda zawartość pudełek po rozmrożeniu. Z opakowania najpierw wyjęła jagody, które pływały w soku. Stwierdziła, że wciąż wyglądają jak jagody, choć oczywiście ich nie spróbowała.

Jako drugie pod lupę wzięła jeżyny. Te zdecydowanie straciły swój kolor - z czarnych stały się ciemnoczerwone. "Wyglądają jak mózgi" - stwierdziła tiktokerka. Najgorzej jednak prezentowały się truskawki, które zamieniły się w nieapetyczną papkę i zdaniem dziewczyny wyglądały, jakby sfermentowały. Niezbyt dobrze zachował się też bulion, który stał się galaretowaty, a jedynym komentarzem wnuczki było "o mój Boże". Na sam koniec tiktokerka pokazała żółtka jaj. Jej komentarz mówi sam za siebie: "Co do...".

Jak długo można przechowywać zamrożone jedzenie?

Terminy ważności różnią się w zależności od rodzaju żywności. Takie owoce jak truskawki, maliny czy wiśnie można przechowywać w zamrażarce przez około cztery miesiące. Z kolei brzoskwinie, śliwki, nektaryny, jagody oraz borówki nawet pół roku. Warzywa korzeniowe oraz strączkowe mogą być zamrożone nawet przez sześć miesięcy. Miękkie warzywa, takie jak papryka, cukinia czy zioła, możemy mrozić przez rok.

Do zamrażarki często trafia również mięso. Mielone można mrozić do dwóch miesięcy, drobiowe do trzech, nieco dłużej wytrzymuje wieprzowina, bo około pół roku, oraz wołowina i cielęcina, które mogą być przechowywane w zamrażarce nawet przez osiem miesięcy. Ryby mogą być przechowywane w zamrażarce od czterech do sześciu miesięcy. Krócej możemy trzymać jedynie śledzie - do dwóch miesięcy. Surowe ciasto kruche lub na chleb czy pizzę można mrozić przez cztery miesiące. Gotowe pieczywo można przechowywać w zamrażarce maksymalnie trzy miesiące. 

Należy też pamiętać, że nie wszystkie produkty można mrozić. Jak czytamy na stronie Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej, do zamrażarki lepiej nie wkładać warzyw, które mają dużo wody, np. ogórków, sałaty, rzodkiewek. Do mrożenia nie nadają się też owoce cytrusowe, arbuz czy melon. Nie powinno się też mrozić nabiału: serów żółtych i białych, jogurtów i śmietany.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.