Co można sadzić w sierpniu? To idealny miesiąc na uprawę warzyw i owoców. Te smakołyki z pewnością wyrosną

Sierpień to miesiąc, kiedy dalej możemy wzbogacać nasze uprawy o dodatkowe smakołyki. Jednak z niektórymi trzeba się spieszyć, bo sadzenie przypada na pierwszą połowę miesiąca. Jakie warzywa i owoce można włożyć w grunt, by cieszyć się ich smakiem w późniejszych terminach? Podpowiadamy.
Zobacz wideo Uprawa roślin na balkonie - czego potrzebujesz, co można zasiać, na co zwrócić uwagę?

Może się wydawać, że sierpień, czyli druga połowa lata, nie jest idealnym czasem na siew i sadzenie roślin. Nic bardziej mylnego. Może to kogoś zaskoczyć, ale niektóre przysmaki warto przygotować właśnie w tym czasie. Z poniższego artykułu dowiesz się, co można sadzić w sierpniu.

Co warto sadzić w sierpniu? Z pewnością te warzywa

Mogłoby się wydawać, że wszystkie sadzonki są już na swoim miejscu i nie ma nic do siania. Jednak sierpień to czas, w którym znajdzie się wiele smakołyków, które warto włożyć w grządki. Zabierając się za sierpniowe sadzenie, warto zainteresować się terminem siewu, ponieważ w zależności od warzywa, ten może się nieco różnić.

W pierwszej połowie miesiąca warto zasadzić wczesne i średniopóźne odmiany cebuli, której plony zbierane są wiosną. Dobrym wyborem jest także kapusta pekińska, która wschodzi bardzo szybko, bo w około 5-10 dni. W ogrodzie nie może również zabraknąć kopru ogrodowego. Uprawiając go, warto pamiętać o zraszaniu, by wyrósł jak najszybciej. Po wyrośnięciu powinien być zebrany przed pierwszymi przymrozkami.

W pierwszym tygodniu sierpnia warto się także zainteresować rzepą o odmianie Złota Kula. Nie zapomnij również o nasionach rzeżuchy. Jeśli chcesz ją zasadzić w gruncie, musisz pamiętać, że rośnie wtedy znacznie dłużej niż w domu. W pierwszej połowie sierpnia możesz także zasadzić szczaw, którego zbiory przypadają na wiosnę. Tak zasadzony świetnie radzi sobie z przymrozkami i śniegiem. Ostatnim warzywem, które najlepiej zasiać na początku miesiąca, jest szpinak. Jego zbiór przypada na przełom września i października, jednak przymrozki nie robią na nim wrażenia.

Istnieje także kilka warzyw, które można sadzić przez cały sierpień. Zalicza się do nich cebulę siedmiolatkę, kapustę japońską, roszponkę, rukolę, rzodkiewkę i szczypiorek. Warto zaznaczyć, że kapustę japońską można także siać na początku września. Natomiast pomimo że roszponka wygląda na delikatne warzywo, świetnie znosi przymrozki i można ją zbierać nawet zimą.

Owoce, które warto zasadzić w sierpniu

Druga połowa lata to również odpowiedni czas na zasianie owoców. Niestety ta lista nie jest obszerna, ponieważ można do niej zaliczyć głównie poziomki i truskawki. Jeśli jednak masz w swoim ogrodzie i sadzie owocowe drzewa, w tym okresie warto je podciąć.

Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.